Według raportu „Rynek prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce 2024” firmy PMR Market Experts, wydatki na prywatne usługi medyczne w 2023 roku wzrosły o o 4,5 mld zł.
Do wzrostu wydatków na usługi medyczne w dużej mierze przyczyniają się rosnące ceny świadczeń. Z tego tez powodu udział świadczeń medycznych w całym rynku prywatnej opieki zdrowotnej wzrasta. “Trend rosnących cen usług medycznych dodatkowo wspiera realizacja większej liczby świadczeń przez pojedynczego pacjenta. Czyli spłacanie tzw. długu zdrowotnego będącego konsekwencją utrudnionego dostępu do efektywnej publicznej opieki medycznej. Obserwujemy wzrost koszyka świadczeń realizowanych podczas pojedynczej konsultacji medycznej, w tym częstsze zlecanie kompleksowych badań diagnostycznych oraz wydłużenie czasu leczenia pojedynczych przypadków” – wyjaśnia Marta Marszałek, analityk w PMR Market Experts.
Pomimo znaczącego wzrostu, usługi medyczne nie dominują na rynku prywatnej opieki zdrowotnej, stanowiąc 44,2 proc. całości wydatków. Nadal więcej pieniędzy Polacy wydają na zakup leków i nie-leków, czyli produktów farmaceutycznych, suplementów diety, dermokosmetyków oraz innych produktów dostępnych bez recepty. W dłuższej perspektywie do rozwoju rynku usług medycznych będą przyczyniać się zmiany demograficzne. Według ekspertów PMR Market Experts w 2029 roku już ponad 25 proc. polskiego społeczeństwa będzie się znajdowało w wieku emerytalnym, kiedy częściej korzystamy z usług medycznych i kupujemy więcej produktów farmaceutycznych.
Ważnym segmentem rynku prywatnej ochrony zdrowia są ubezpieczenia. W 2023 roku wartość tego obszaru wzrosła nominalnie aż o 33 proc. Na ten rynek wpływa popularność abonamentów i dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych jako benefitów pozapłacowych. Coraz więcej firm ubezpieczeniowych jest zainteresowanych tym segmentem. W 2023 roku z usług prywatnej opieki zdrowotnej w ramach abonamentu lub ubezpieczenia zdrowotnego skorzystało 14 proc. dorosłych Polaków.
Eksperci prognozują, że do rozwoju rynku prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w najbliższych latach przyczyniać się będą problemy z dostępnością do świadczeń finansowanych przez NFZ, a także wzrost świadomości zdrowotnej i oczekiwań Polaków odnośnie wysokiej jakości usług medycznych.