„Aby wdrożenie modelu Value Based Healthcare przebiegało jak najefektywniej, niezbędna jest współpraca wszystkich interesariuszy systemu” – ta myśl przewodnia towarzyszyła twórcom raportu „Value Based Healthcare – nowa definicja ochrony zdrowia i jej wpływ na poprawę jakości leczenia”.
Wyzwania przed służbą zdrowia
Opracowanie to jest wynikiem współpracy jaką prowadziły Polska Koalicja Medycyny Personalizowanej (PKMP), Instytut Innowacji Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO i Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w obszarze wdrożenia jakości w ochronie zdrowia.
Raport zawiera analizę sytuacji wyjściowej, w tym wyzwań stojących przed służbą zdrowia, będących wynikiem starzenia się społeczeństwa i wzrostu częstotliwości występowania chorób przewlekłych. Ich wpływ na koszty funkcjonowania systemu jest niebagatelny. Według raportu 2019 Global health care outlook przygotowanego przez Deloitte wydatki na opiekę zdrowotną będą dynamicznie rosły w nadchodzących latach. Zakłada się, że w najbliższej perspektywie (2017-2022) to tempo wyniesie 5,4% rocznie, dzięki czemu nakłady na ten sektor osiągną pułap 10 bln USD globalnie.
Najlepsze praktyki krajów, które wdrożyły model VBHC
Opublikowany raport wskazuje przykłady najlepszych praktyk krajów, które dzięki wdrożeniu tego modelu dobrze zarządzają zarówno kosztami jak i osiągają wysokie efekty leczenia. W raporcie znalazły się także rekomendacje działań, których powodzenie jest uwarunkowane współpracą między podmiotami zajmującymi się innowacyjnymi i nowoczesnymi metodami ochrony zdrowia zarówno od strony technicznej, stricte medycznej, jak i systemowej.
Prof. Jan Walewski: należy szukać rozwiązań nakierowanych na jakość
„Ostatnie lata przyniosły niewyobrażalne postępy w medycynie. Choroby dotychczas uważane za nieuleczalne, w których żadne leczenie systemowe nie przynosiło widocznej poprawy, stały się chorobami przewlekłymi. To oznacza, że są one kontrolowane, a pacjent wraca do normalnego życia. Jakość życia tych pacjentów poprawiła się radykalnie. W związku z tym należy poszukiwać rozwiązań zachęcających do większej konkurencyjności o jakość – czyli ochrony zdrowia nakierowanej na wartość” – mówi profesor Jan Walewski z COI, pod którego redakcją naukową powstawał raport.
Dr Beata Jagielska: konieczna jest współpraca ekspertów
„VBHC to nowe spojrzenie na system ochrony zdrowia, bez którego nie może być mowy o dalszym rozwoju. Niezbędne są działania na rzecz zdefiniowania efektu zdrowotnego i przypisania mu określonych mierników. Powinny być one zaplanowane w perspektywie długofalowej, we współpracy z ekspertami z wielu różnych dziedzin” – twierdzi dr Beata Jagielska, Prezes Polskiej Koalicji Medycyny Personalizowanej.
Agnieszka Sznyk: są narzędzia i technologie, potrzebna strategia i synergia
„Ilość dowodów na opłacalność modelu VBHC w trakcie stosunkowo krótkiego okresu ostatnich 15-20 lat, odkąd koncepcja ta powstała, jest niebagatelna, zaś poprawę wyników terapeutycznych w wielu przypadkach należy ocenić jako znaczącą. Doświadczenia krajów, takich jak Holandia, kraje skandynawskie czy USA, nie pozostawiają wątpliwości, że w rezultacie wdrażania tej koncepcji jakość leczenia, jego dostępność, łańcuch dostaw opieki zdrowotnej, koordynacja i integracja procesów terapeutycznych ulegają znaczącej poprawie. Value Based Healthcare nie będzie mogło być wdrożone bez współpracy wielu środowisk. Aby zmienić i zwiększyć efektywność systemu konieczne jest współdziałanie lekarzy różnych specjalności z ekonomistami, ekspertami od zarządzania jak, i biznesem oferującym innowacyjne rozwiązania. Nie ma tu miejsca na silosowość. Niestety o tę współpracę w polskim systemie ochrony zdrowia najtrudniej. Narzędzie i technologie już tu są. Teraz pozostaje nam kwestia przemyślanej strategii, synergii i implementacji” – dodaje Agnieszka Sznyk, Prezes Instytutu Innowacji Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO.
Irena Rej: VBHC to właściwy kierunek zmian
„Koncepcja opieki zdrowotnej opartej na wartości wydaje się skutecznym i właściwym kierunkiem zmian. Wyraźnie widzimy, że Value Based Healthcare potrafi pogodzić interesy tak różnych interesariuszy i zjednoczyć ich w działaniu na rzecz wspólnej idei. A to już pierwszy krok do sukcesu. Z dużym zadowoleniem przyjmujemy takie opracowania jak powyższy raport, które starają się ocenić możliwości i kierunki rozwoju koncepcji VBHC w Polsce. Na pewno jako Izba będziemy nadal aktywnie i konsekwentnie włączać się w projekty mogące pomóc w reformie systemu w oparciu o jakość leczenia” – wskazuje Irena Rej, Prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska.
Z treścią raportu można zapoznać się tutaj.
Raport powstał przy współpracy Polskiej Koalicji Medycyny Personalizowanej (PKMP), Instytutu Innowacji Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO i Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, pod redakcją naukową profesor dr hab. Eweliny Nojszewskiej, SGH i profesora dr hab. Jana Walewskiego, COI. Współautorami raportu są: prof. dr hab. Joanna Chorostowska-Wynimko, dr hab. Marcin Czech, dr Beata Jagielska, dr hab. Arkadiusz Karwacki, dr Iga Lipska, prof. dr hab. Andrzej Marszałek, prof. dr Iwona Skrzekowska-Baran, dr Agnieszka Sznyk oraz Adam Twarowski.
źródło: materiały prasowe / mzdrowie