Firma badawcza IQVIA zestawiła dane z rynków europejskich do stycznia 2019 roku w celu wstępnej, trzymiesięcznej oceny zdobywania rynku przez preparaty biopodobne Humiry. W porównaniu do poprzednich premier leków biopodobnych (infliksymab, etanercept, rytuksymab i trastuzumab) wzrost sprzedaży jest wolniejszy. Wolniejsze niż przypuszczano tempo przejmowania rynku na rynkach europejskich może wynikać z polityki cenowej producenta Humiry, firmy Abbvie.
W Europie mija 6 miesięcy od wprowadzenia 4 leków biopodobnych Humiry (adalimumab). Na rynkach pięciu największych krajów Unii Europejskiej, czyli Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Włoszech i Hiszpanii trend szybkiego wzrostu biosymilarów został przełamany. Wzrost adalimumabu był wolniejszy niż w przypadku innych onkologicznych leków biopodobnych. W opinii analityków IQVIA może wskazywać na determinację producenta leku referencyjnego w kwestii bronienia udziału w rynku.
Dynamika w Niemczech utrzymuje się wstępnie na podobnym poziomie, co w przypadku biosymilarów onkologicznych. Podobnie w Wielkiej Brytanii, choć tutaj trend ten jest mniej wyraźny, gdyż umowa przetargowa weszła w życie dopiero w grudniu, więc absorpcja wolumenu powinna z czasem przyspieszyć. Francja, Włochy i Hiszpania osiągają poziom poniżej 10% udziału biosymilarów w rynku. We Francji przyczyny powolnego wzrostu upatrywać można w niskiej zachęcie finansowej dla aptek otwartych do zamiany leków na biopodobne.
Zupełnie inna sytuacja ma miejsce w Danii, gdzie obowiązuje system przetargów centralnych i po przetargu prawie wszyscy pacjenci zostali przełączeni na biosymilar, z czego 80% z nich w pierwszym miesiącu. Podobny system funkcjonuje w Norwegii, gdzie przetarg centralny wygrało Abbvie, a tym samym na rynku nie pojawił się konkurent. Podsumowując wszystkie europejskie wprowadzenia biosymilarów adalimumabu, liderem jest Imraldi firmy Samsung, które osiągnęło 2,8% wielkości rynku molekuły w grudniu 2018. Blisko znajdują się Amgevita (Amgen) i Hyrimoz (Mylan).
Na rynku polskim, według danych NFZ, w 2018 roku adalimumabem było leczonych 5.056 pacjentów. W stosunku do 2017 roku nastąpił wzrost o 13 proc. (z 4 462 osób). Jedynie w programie B32 jest obecnie mniej pacjentów. W 2019 roku w Polsce objęte refundacją zostały 3 leki biopodobne zawierające adalimumab: Imraldi (od 01.2019), Amgevita (od 03.2019) oraz Hyrimoz (od 03.2019). Wszystkie dostępne są w ramach wymienionych powyżej programów lekowych. W dotychczas ogłoszonych przetargach na adalimumab, w których udział wzięły leki biopodobne, widać znaczący spadek ceny. Zmiana polityki cenowej Abbvie może zapowiadać dalszy spadek cen na polskim rynku.
Główne trendy widoczne po 100 dniach biosymilarów Humiry to:
- koncentracja na pacjencie – zwycięzca drugiej linii – Amgevita – zyskał wzrost dzięki ulepszonej formule, co może wskazywać na to, że komfort pacjenta jest dla lekarzy czynnikiem decydującym, przeważającym nad czynnikami ekonomicznymi.
- proces przełączania pacjentów nie jest jednokierunkowy. W grudniu w Niemczech Humira straciła 35 proc. pacjentów na rzecz Imraldi, ale zyskała 1 proc. z ponownych włączeń, co daje 34 proc. strat netto do Imraldi. Może to wynikać z ulepszenia formuły Humiry w połączeniu z edukacją pacjenta / lekarza w zakresie produktu oryginalnego.
- Abbvie nie opatentowało ulepszonej formuły, aby uniemożliwić rozwój leków biopodobnych, lecz działaniami promocyjnymi skierowanymi do lekarzy, pozwala im dostrzec przewagę preparatu referencyjnego.
- mają miejsce ponowne włączenia pacjentów na Humirę. Postępuje również stosowanie w drugiej linii leków biopodobnych o ulepszonej formule. Wszyscy gracze powinni uważnie obserwować przełączenia, aby wiedzieć, w którym kierunku ewoluuje ich udział w rynku.
/ mzdrowie