W Polsce jest już ponad milion cudzoziemców pracujących legalnie i posiadających ubezpieczenie społeczne – informuje Zakład Ubezpieczeń
Społecznych. Polski rynek pracy stał się w ostatnim czasie bardzo popularny, zwłaszcza dla obywateli z Ukrainy.
W Polsce pracuje coraz więcej cudzoziemców, rośnie także liczba cudzoziemców, którzy podlegają ubezpieczeniom społecznym. Na koniec lipca br. do ubezpieczenia społecznego został zgłoszony 1 mln 25 tys. cudzoziemców. W drugim kwartale tego roku odnotowano 729 tys. Ukraińców, którzy zostali legalnie zatrudnieni w Polsce – podaje ZUS.
Jak czytamy na stronie ZUS, w lutym 2022 roku do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zostało zgłoszonych 86,4 tys. obywateli Ukrainy, w marcu – 103,9 tys. Natomiast liczba wyrejestrowywanych z tych ubezpieczeń wyniosła w lutym 71,6 tys. (średnio 3,1 tys. dziennie), a w marcu – 86,4 tys. (3,6 tys. dziennie).
Z danych Centralnego Rejestru Ubezpieczonych wynika, że liczba osób, które podlegały ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz posiadają obywatelstwo inne niż polskie wzrosła z 65 tys. w grudniu 2008 roku do 875,1 tys. w grudniu 2021 r. Oznacza to ponad 13-krotny wzrost. W porównaniu do grudnia 2020 r. liczba ubezpieczonych cudzoziemców wzrosła o blisko 150 tys. osób (wzrost o 17,1 proc.). Natomiast w marcu 2022 roku ubezpieczonych cudzoziemców było 932,1 tys. Kolejną liczną grupę cudzoziemców przyjeżdżających do Polski, w celu podjęcia legalnej pracy – stanowią obywatele Białorusi. Na koniec czerwca br. zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych było 87 tys. Białorusinów. Wśród pracowników są też Gruzini – legalne zatrudnienie podjęło ponad 28 tys. obywateli tego państwa.
Większość cudzoziemców (58,3 proc.), objętych ubezpieczeniem społecznym, to osoby zatrudnione na umowę o pracę. Pozostała grupa założyła własną firmę, bądź też pracuje na podstawie umowy zlecenia lub innych umów, od których odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne.
Na pracę w Polsce decydują się głównie osoby w przedziale wiekowym 25-49. Najwięcej pracujących osób z zagranicznym paszportem jest w wieku 30-39 – głównie mężczyźni ( niemal 60 proc.)