Cztery małopolskie szpitale zawiązały konsorcjum na rzecz opieki nad pacjentami z nowotworami. Zapewnienie pacjentom lepszej opieki i dostępu do specjalistycznego leczenia, wymiana doświadczeń i wzajemne wsparcie m.in. w pozyskiwaniu sprzętu – to cel współpracy, do której zobowiązały się w podpisanym w Krakowie liście intencyjnym.
Lecznice podejmą współpracę w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia nowotworów u małopolskich pacjentów. List intencyjny podpisali przedstawiciele: Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie, Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie i Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.
Podstawowym zadaniem placówek zrzeszonych w konsorcjum “Onkologia Małopolska” jest współpraca na rzecz poprawy jakości leczenia nowotworów złośliwych. Działania, które zostaną podjęte w tym zakresie to m. in. opracowanie wspólnej strategii profilaktyki pierwotnej, wtórnej i trzeciej fazy schorzeń onkologicznych, wypracowanie standardu opieki onkologicznej, prowadzenie badań naukowych i działalności dydaktycznej z zakresu onkologii.
Jak powiedział marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, władzom regionu zależy przede wszystkim na pogłębieniu współpracy między szpitalami – “Jeżeli chodzi o wspólne przedsięwzięcia w tym zakresie, to dotyczą one wielu różnych aspektów: wymiany doświadczeń i wiedzy, ale też szkoleń, wzajemnego wspierania się w trudnych sytuacjach, wspólnego zabiegania o zakup wyposażenia i aparatury”.
“W czasie mojej pracy – jako konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie onkologii, a w obecnej chwili chirurgii onkologicznej, trwającej blisko 40 lat – marzyłem o tym, żeby szpitale specjalistyczne znalazły się blisko miejsca zamieszkania chorych” – mówił prof. Leszek Kołodziejski. Jak dodał, teraz to marzenie się spełniło, a małopolscy pacjenci mają dostęp do szpitali wojewódzkich, które znajdują się nie dalej niż 50 km od miejsca ich zamieszkania. (PAP)