W czasie warsztatów poświęconych transgranicznemu świadczeniu usług podstawowych e-zdrowia: e-recepty i elektronicznej dokumentacji medycznej, informatycy z 11 krajów UE będą testować oprogramowanie służące wymianie informacji.
Warsztat o nazwie „eHDSI 2019 Technical-OpenNCP Boot-Camp”, organizowany przez Komisję Europejską odbędzie się w dniach 20-24 maja w Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia w Warszawie. Do Polski przyjedzie 40 przedstawicieli państw członkowskich UE. Będą oni uczestniczyli w warsztatach poświęconych transgranicznemu świadczeniu usług podstawowych e-zdrowia: e-recepty i elektronicznej dokumentacji medycznej.
– Specjaliści – szefowie projektów e-recepty i programiści z Estonii, Szwecji, Czech, Portugalii, Irlandii, Francji, Chorwacji, Hiszpanii, Polski, Holandii i Słowenii oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej będą testowali „tunel między państwami” czyli oprogramowanie przygotowane przez Komisję Europejską służące wymianie informacji – dokumentacji medycznej pacjenta i e-recept pomiędzy krajami UE – informuje Bartłomiej Wnuk, dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Służby Zdrowia.
Planowane jest wdrożenie systemu, który umożliwi świadczenie usług e-zdrowia dzięki międzynarodowej wymianie danych zdrowotnych, takich jak dokumentacja medyczna pacjenta i e-recepta.
The eHealth Digital Service Infrastructure (eHDSI lub eHealth DSI) jest finansowany przez państwa członkowskie Unii Europejskiej w ramach programu Connecting Europe Facility (CEF). Definiuje potrzeby systemowe niezbędne do realizacji wymiany danych, tak aby możliwe stało się transgraniczne świadczenie usług informacyjnych w zakresie e-zdrowia (CBeHIS). Świadczenie usług ogólnych w państwie członkowskim w ramach eHDSI oznacza przygotowanie, ustanowienie, rozmieszczenie i operacje Krajowego Punktu Kontaktowego ds. e-zdrowia (NCPeH) w celu świadczenia CBeHIS. Krajowa lub regionalna sieć łącząca ze sobą szeroką gamę świadczeniodawców jest warunkiem wstępnym połączenia ich z europejską siecią. W Polsce rolę NCPeH pełni Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.
/ mzdrowie