Nowe memorandum o współpracy w dziedzinie uczciwych i przystępnych cen leków podpisali w Warszawie przedstawiciele pięciu państw: Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Litwy. Deklaracja współpracy stanowi kontynuację międzynarodowej inicjatywy zapewnienia uczciwych i przystępnych cen produktów medycznych – projekt Fair and Affordable Prices of Medicines (FaAP).
Pięć krajów Europy Środkowej dąży do ścisłej współpracy oraz wymiana wiedzy ekspertów ds. polityki lekowej i refundacji z poszczególnych krajów w celu wykorzystania łącznego potencjału zakupowego i negocjacyjnego zaangażowanych państw. Współpraca została zapoczątkowana przez Polskę w 2016 roku. W Warszawie została również podpisana pierwsza w regionie deklaracja o współpracy w dziedzinie uczciwych i przystępnych cen leków (MoU). Porozumienia z marca 2017 roku wyznaczało do tej pory ramy współpracy w obszarze zapewnienia uczciwych i przystępnych cen produktów medycznych, ale upłynął czas jego obowiązywania. Dlatego pojawiła się potrzeba podpisania nowego memorandum, które podpisali dzisiaj ministrowie zdrowia państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Litwy. Na jego podstawie współpraca będzie kontynuowana, tak aby wypracować praktyczne mechanizm, które przyczynią się do zwiększenia dostępności leków w przystępnych cenach.
– Naszym celem jest zapewnienie pełnego i możliwie szerokiego dostępu do leków pacjentom w naszych krajach – mówi minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski. Wspólnie z nim, dzisiejsze porozumienie podpisali: czeski minister zdrowia Adam Vojtěch, litewski minister zdrowia Aurelijus Veryga, węgierska Sekretarz Stanu Ildikó Horvát i słowacki Sekretarz Stanu Stanislav Špánik.
Celem całej inicjatywy jest zapewnienie uczciwej i przystępnej ceny leków, która będzie akceptowalna zarówno dla systemów opieki zdrowotnej w poszczególnych krajach naszego regionu, jak i dla samych pacjentów, a jednocześnie zapewni przemysłowi farmaceutycznemu wystarczającą zachętę do inwestowania w innowacje i produkcję leków. Jednym z najważniejszych aspektów współpracy w ramach MoU jest dobrowolna wymiana informacji na temat dobrych praktyk w obszarze polityki cenowej, oceny technologii medycznych, a także informacji na temat procesów realizowanych w poszczególnych państwach.
/ mzdrowie