Polacy po miesiącach pandemii czują się zmęczeni słuchaniem o wirusie SARS-CoV-2. „Osoby niezaszczepione w większym stopniu doświadczyły zmęczenia pandemią w porównaniu do osób w pełni zaszczepionych” – czytamy w raporcie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH-PIB.
Raport powstał na podstawie badania badaniu „Ocena poziomu zmęczenia pandemią COVID-19 wśród polskiej populacji”. Jak pokazują jego wyniki, osoby niezaszczepione w większym stopniu doświadczyły zmęczenia pandemią niż osoby w pełni zaszczepione. Respondenci wskazali, że odczuwają zmęczenie różnymi aspektami pandemii COVID-19. Ponad połowa badanych przyznała, że czuje się zmęczona ciągłym dyskutowaniem o COVID-19, informacjami na ten temat w środkach masowego przekazu, a także konieczności przestrzegania zaleceń w związku z pandemią. Również ponad połowa uczestników badania przyznała, że stara się zmienić temat rozmowy, jeśli dotyczy on pandemii. Grupą wiekową, która wskazywała na najwyższy poziom irytacji, były osoby w wieku 30-39 lat.
„Znaczący odsetek osób mających dość słuchania o COVID-19 i odczuwających przesyt tymi informacjami w mediach powinien skłaniać do zaniechania nadawania komunikatów o charakterze „wszystko-wszystkim” i podejmowania świadomych działań mających na celu powstrzymanie tego procesu. Rozwiązaniem mogą być profesjonalne i autoryzowane kampanie informacyjne przygotowywane w sposób celowany przez renomowane instytucje, ponieważ spontaniczne rozprzestrzenianie się informacji w Internecie pozostaje poza kontrolą. Potrzebne są działania, których celem jest zwrócenie uwagi mediów na informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł, aby unikać sytuacji, w których przekaz budowany jest na podstawie sensacyjnych i fragmentarycznych komentarzy niewłaściwych osób” – oceniają autorzy raportu.
W badaniu „Ocena poziomu zmęczenia pandemią COVID-19 wśród polskiej populacji” uczestniczyły osoby w wieku od 18 lat, z czego 52,4 proc. stanowiły kobiety. Respondenci w wieku 18-39 lat stanowili 35,5 proc., natomiast około 33,3 proc. ankietowanych miało 40-59 lat. Najstarsi respondenci 60+ stanowili około 31,1 proc. wszystkich uczestników badania. Wśród uczestników badania najwięcej (około 37,8 proc.) było mieszkańcami wsi, najmniej (14,8 proc.) mieszkańcami miast 200-500 tys. mieszkańców. Wśród uczestników badania około 36,3 proc. deklarowało wykształcenie średnie bądź pomaturalne, 30,3 proc. wykształcenie wyższe. 24,7 proc. respondentów miała wykształcenie zasadnicze zawodowe, 8,7 proc. zadeklarowało wykształcenie podstawowe lub gimnazjalne. Najwięcej badanych było zatrudnionych na etat lub samozatrudnionych. Osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19 stanowiły większość badanych 64,2 proc., a nie w pełni zaszczepione osoby stanowiły 5,3 proc. Około jedna trzecia badanych (30,5 proc.) zadeklarowała, iż nie zaszczepiła się przeciwko COVID-19.