Zgodnie z zapowiedziami, pilotaż opieki w ramach sieci kardiologicznej zostanie rozszerzony o kolejne województwa. Jego celem jest ocena organizacji, jakości i efektów opieki nad pacjentem w ramach sieci kardiologicznej zostanie rozszerzony o kolejne województwa. Ministerstwo Zdrowia skierowało w piątek do konsultacji projekt w tej sprawie.
Pilotaż realizowany jest obecnie w województwie mazowieckim, a na mocy zmienionego rozporządzenia zostanie rozszerzony o województwa: dolnośląskie, łódzkie, małopolskie, pomorskie, śląskie i wielkopolskie. W uzasadnieniu projektu wskazano, opierając się na danych Głównego Urzędu Statystycznego, że wybrano województwa o największej liczbie ludności. W związku z rozszerzeniem obszaru realizacji programu pilotażowego o nowe województwa zmieniono strukturę sieci kardiologicznej poprzez wprowadzenie krajowego ośrodka koordynującego. Zadania te będzie realizował Narodowy Instytut Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
W ocenie skutków regulacji projektu wskazano, że oczekiwanym efektem pilotażu będzie wypracowanie skutecznego modelu opieki nad świadczeniobiorcami, u których postawiono rozpoznanie nadciśnienia tętniczego opornego i wtórnego, niewydolności krążenia, nadkomorowych i komorowych zaburzeń rytmu i przewodzenia lub wad serca zastawkowych w ramach sieci kardiologicznej.
Projektowana regulacja rozszerza katalog pomiotów, mogących kierować świadczeniobiorcę na kwalifikację do programu pilotażowego o poradnię kardiologiczną, oddział o profilu kardiologicznym lub oddział o profilu chorób wewnętrznych. Ponadto projekt zwiększa do 50 zł kwotę dla ośrodków podstawowej opieki zdrowotnej za skierowanie świadczeniobiorcy do kwalifikacji do programu pilotażowego.