W czasie pandemii COVID-19 spadła aktywność fizyczna dzieci i młodzieży. Niespełna 16 proc. dzieci w czasie trwania pandemii realizowało minimum ruchowe, jakie zaleca Światowa Organizacja Zdrowia – podają badania „Młodzież a COVID-19” przeprowadzone przez Instytut Matki i Dziecka. WHO zaleca, że najmłodsi, by być w pełni zdrowymi, powinni 2-3 razy w tygodniu mieć wysiłek intensywny, któremu towarzyszy zgrzanie i spocenie się.
Jak pokazują badania, pośród dzieci i młodzieży widoczna jest hipoaktywność – zbyt niski poziom aktywności fizycznej w stosunku do ich potrzeb. Problem ten dotyka zwłaszcza bogatsze społeczeństwa, które mogą korzystać z lepiej rozwiniętej infrastruktury sportowej. Niestety pandemia COVID-19 jedynie pogłębiła problem małej aktywności fizycznej najmłodszych, która skutecznie spada z roku na rok.
„Aktywność fizyczna zapewnia prawidłowy rozwój układu mięśniowo-szkieletowego (kości, mięśnie i stawy), stymuluje rozwój układu krążenia oraz oddechowego (serce i płuca), pobudza rozwój układu nerwowego (koordynacja i balans ciała, kontrola ruchów). Warunkuje również utrzymanie prawidłowej masy ciała. Ruch jest czynnikiem hartującym dziecko, a więc zapobiegającym występowaniu różnych chorób wieku dziecięcego” – informuje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej.
Według rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia, dzieci w przedziale wiekowym 5-17 lat powinny codziennie być aktywne w stopniu co najmniej umiarkowanym przez minimum godzinę – ale im dłużej, tym lepiej. Tymczasem w trakcie trwania lockdownu spowodowanego epidemią COVID-19, wszystkie wskaźniki aktywności fizycznej dzieci oraz młodzieży spadły.
Zakład Zdrowia Dzieci i Młodzieży IMID przeprowadził badanie „Młodzież a COVID-19” w 2021 roku. Wyniki z okresu pandemii zestawiono z wynikami badania HBSC z 2018 roku. Chłopcy przed COVID-19 spełniali zalecenia WHO na poziomie 18,2 proc. (spadek do 12,5 proc. w czasie pandemii). Wśród dziewcząt odsetek spełniających rekomendacje z 13,2 proc. spadł do 8,4 proc. W grupie 11-latków przed pandemią spełniało rekomendacje około 23 proc., w pandemii jedynie 12,1 proc. Wśród 17-latków rekomendacje przed pandemią spełniało 9,8 proc., w pandemii 8,4 proc. Pozytywne wyniki wypracowali głównie najmłodsi, mający domy z ogródkami, gdzie było miejsce do zażywania ruchu. Najbardziej aktywne były dzieci mieszkające na wsi.
Aktywność fizyczna dzieci jest niezmiernie ważna dla ich prawidłowego rozwoju. –„Istnieją naukowe dowody, że aktywność fizyczna, zarówno spontaniczna, jak i zorganizowana poprawia kondycję psychiczną młodego człowieka. Ruch i ćwiczenia fizyczne wpływają korzystnie na samopoczucie, ułatwiają radzenie sobie ze stresem, a także wspomagają leczenie oznak depresji, jeśli takie się pojawiają. Aktywność fizyczna przyczynia się również do poprawy takich sprawności umysłowych, jak szybkość podejmowania decyzji, planowanie i pamięć krótko- i długotrwała, skupienie i podzielność uwagi” – podaje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej. „Ruch zmniejsza poczucie niepokoju i poprawia jakość snu, rozwija odpowiedzialność, pewność siebie i poczucie własnej wartości, pobudza empatię, kreatywność i zdolności społeczne. Sprawia, że u dziecka wzrasta poczucie własnej wartości. Tak więc z punktu widzenia rozwoju psychoruchowego dziecka aktywność fizyczna to konieczność”.
Badanie “Młodzież 2021” wskazało niepokojące następstwa nauki zdalnej – rośnie grupa dzieci i młodzieży spędzającej w Internecie powyżej 4 godzin dziennie. Wzrósł czas spędzany w sieci do 5 godzin w ciągu doby. To o 45 minut dłużej niż w 2018 roku. Ponadto wzrosło oglądanie w sieci filmów i seriali, granie w gry sieciowe. Do Internetu przeniosły się także kontakty towarzyskie i słuchanie muzyki. Nastąpił wzrost grupy młodych osób niedosypiających z powodu korzystania z Internetu, jak i tych uznających życie bez niego za nudne, puste i pozbawione wartości.