Giganci rynków farmaceutycznego i informatycznego ogłosili umowę o współpracy. Dotyczyć ma badań i rozwoju nowych terapii.
Vas Narasimhan, dyrektor generalny firmy Novartis, w udzielonym niedawno wywiadzie podkreślił, że wykorzystanie możliwości, które płyną z zastosowania sztucznej inteligencji może pomóc w przyspieszeniu badań klinicznych dotyczących nowych sposobów leczenia. O tym, że usprawnienie procesu tworzenia nowych leków pomoże przyspieszyć rozwój farmacji mówi z kolei Peter Lee, wiceprezydent Microsoft Healthcare.
“Od nowych metod leczenia znanych chorób po leki na raka czy szczepionki na nadciągające choroby; skrócenie czasu od koncepcji do wypuszczenia nowego leku bez wątpienia uratuje niezliczoną ilość żyć. To właśnie w tym celu Microsoft i Novartis ogłosiły współpracę” – mówi Peter Lee. Połączenie algorytmów sztucznej inteligencji Microsoftu i doświadczenia Novartisu na polu nauk przyrodniczych ma pomóc w znalezieniu nowych rozwiązań na każdym etapie opracowywania nowych terapii – od badań klinicznych po proces produkcji i finansowania.
Największym problemem, z którym firmy farmaceutyczne muszą się dzisiaj mierzyć, jest nie tyle przytłaczająca ilość informacji do przetworzenia co postać, pod którą te dane są przechowywane. Dane nieustrukturyzowane, czyli na przykład notatki laboratoryjne, artykuły z publikacji medycznych i rezultaty prób klinicznych, najczęściej przechowuje się na systemach nie połączonych ze sobą – przez co próby scalenia informacji są nieraz poważnie utrudnione lub wręcz niemożliwe. Zastosowanie sztucznej inteligencji pozwala na analizę dużych ilości informacji i znalezienie nowych korelacji między nimi.