Około 400 uczestników wzięło udział w konferencji EU-MED Summit 2019 w Łodzi. Spotykali się twórcy innowacji w branży medycznej – od małych startupów po dużych inwestorów.
Uczestnicy dyskutowali m.in. o przyszłości technologii medycznych, sposobach finansowania startupów, roli szpitali w rozwijaniu innowacji medycznych czy możliwościach rozwoju nowych technologii w Łodzi. „Pokazaliśmy Łódź jako doskonałe miejsce do inwestycji, w którym już teraz wiele się dzieje w obszarze life science i biotechnologii” – mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta.
W wydarzeniu wzięły udział spółki venture capital, które zdecydowanie nie boją się wspierać najbardziej wymagających technologii np. w kardiologii, onkologii czy neurologii. „Dodatkowo staraliśmy się przybliżyć kwestie związane z ochroną własności intelektualnej, przepisy prawne – CE i FDA, a także pokazać na czym zależy i czego w startupach poszukują inwestorzy” – mówi Adam Broncel, partner zarządzający Poland Biomed Ventures, jeden z organizatorów imprezy.
Konferencja miała przybliżyć uczestnikom najnowsze trendy i innowacje w opiece zdrowotnej, wzmocnić promocję lokalnych startupów i pomóc im w znalezieniu inwestorów.
Czy udało się ten cel osiągnąć? „Nawiązaliśmy szereg interesujących kontaktów” – mówi Łukasz Piotrowski z firmy Exal Bone, firmy, która opracowała nowatorski opatrunek ortopedyczny zastępujący gips. Jest on lekki i wodoodporny, wykonany z specjalnie zaprojektowanego kompozytu, którego cechy fizyczne umożliwiają łatwe mycie opatrunku. Ażurowa budowa pozwala na swobodną wentylację powierzchni skóry, dzięki czemu nie wywołuje świądu. Dzięki zastosowaniu chronionej wnioskiem patentowym technologii, opatrunek pozwala na dostosowywanie kształtu opatrunku do potrzeb medycznych pacjenta.