Przyrost miejsc na studiach lekarskich w Polsce zwolni. Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie limitu przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym. Limit wzrosnąć ogółem ma o 130 miejsc, przy czym w części przewidzianej stacjonarnych studiów lekarskich jedynie o 21 miejsc.
Od roku 2014 limit miejsc w uczelniach medycznych zwiększył się z 6784 miejsc do 9698 miejsc, czyli o 2914 miejsc. Tempo wzrostu wynosiło zatem w tym okresie średnio 6 proc. rocznie. W roku 2020/2021 limity na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym zostały zwiększone łącznie o 130 miejsc, co oznacza, że średnie roczne tempo spadło z 6 proc. do 1,5 proc.
Na kierunku lekarskim i lekarsko – dentystycznym na jednolite studia magisterskie prowadzone w formie stacjonarnej w języku polskim limit został zwiększony o 31 miejsc, w tym:
- limit na kierunku lekarskim zwiększył się o 21 miejsca – Minister Zdrowia zwiększył limit w uczelniach przez siebie nadzorowanych o 5 miejsc, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego zwiększył limit w uczelniach przez siebie nadzorowanych o 16 miejsc
- limit na kierunku lekarsko-dentystycznym zwiększył się o 10 miejsc.
Na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym, prowadzonych w formie niestacjonarnej w języku polskim, limit zwiększył się łącznie o 15 miejsc.
Znacznie bardziej dynamicznie rosnąć ma natomiast liczba miejsc kształcenia przyszłych lekarzy w języku angielskim. Rozporządzenie przewiduje zwiększenie limitu o 84 miejsca. Minister Zdrowia zmniejszył limit w uczelniach przez siebie nadzorowanych o 15 miejsc w stosunku do roku poprzedniego, natomiast Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego zwiększył limit w uczelniach przez siebie nadzorowanych o 99 miejsc.
Zgodnie z rozporządzeniem 2/3 przyrostu możliwości kształceniowych polskich uczelni medycznych przypaść ma na studentów kształcących się w języku obcym.
„Ogółem na kierunku lekarskim projektowany limit miejsc wynosi 8290 miejsc. W tym na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie stacjonarnej w języku polskim wynosi 5063 miejsc, na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie niestacjonarnej w języku polskim – 1251 miejsc oraz na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie stacjonarnej/niestacjonarnej w języku innym niż język polski – 1976″ – zakłada projekt rozporządzenia.
© mZdrowie.pl