Projekt e-krew, realizowany przez CSIOZ, obejmuje budowę systemu informatycznego, który będzie odpowiadał na potrzeby centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz instytucji nadzorujących system publicznej służby krwi: Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Centrum Krwi, Instytutu Hematologii i Transfuzjologii, a także dawców i kandydatów na dawców.
Co zyskają dawcy po wprowadzeniu systemu e-krew?
Przede wszystkim na usprawnienie wymiany danych pomiędzy uczestnikami procesów pobierania, przechowywania i stosowania krwi w lecznictwie. Rozwiązania zastosowane przez CSIOZ pozwolą na sprawne zarządzanie posiadanymi danymi, ale także ujednolicą zakres ich pozyskiwania.
Usługi jakie zostaną zaimplementowane w ramach projektu e-krew wpłyną na zmniejszenie liczby wymaganych dokumentów, informacji i czynności związanych z ich obsługą. Krócej będą trwały np. procedury rejestracyjne dawców i kandydatów na dawców krwi, łatwiejsze i sprawniejsze będzie zarządzanie kalendarzem ich wizyt w centrach krwiodawstwa. To z kolei oznacza ograniczenie kosztów funkcjonowania całego systemu związanego z krwiodawstwem i krwiolecznictwem.
E-usługi dla dawców i kandydatów na dawców krwi
W ramach projektu powstaną następujące e-usługi dla dawców i kandydatów na dawców krwi:
- umówienie wizyty w punkcie pobierania krwi
- profilowana informacja
- uzyskanie zaświadczenia
- złożenie deklaracji o wycofaniu donacji
- zamówienie krwi i realizacja zamówienia
- powiadomienie o niepożądanych zdarzeniach i reakcjach poprzetoczeniowych
- uzyskanie informacji w ramach procedury “look back”
- zlecenie wykonania badań immunohematologicznych oraz uzyskanie dostępu do ich wyników
Całkowita wartość projektu wynosi 37 142 228,78 zł. CSIOZ odpowiada za jego realizację, w tym zarządzanie i merytorykę. W realizacji zadań CSIOZ wspierają Narodowe Centrum Krwi, Instytut Hematologii i Transfuzjologii oraz centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Projekt jest nadzorowany przez Ministerstwo Zdrowia.
źródło: CSIOZ / MZ / mzdrowie