Podsumowujemy z prof. Marcinem Czechem dyskusje, które toczyły się w czasie FOZ w Karpaczu, przede wszystkim te, które dotyczyły zdrowia publicznego i polityki lekowe, ale nie tylko. Wybrzmiało wiele ważnych opinii. Miejmy nadzieję, że wnioski z debat zostaną wdrożone przez decydentów, po ich powrocie z Karpacza do biur i urzędów, w których pracują.
Analizujemy rządowy dokument Polityka Lekowa – co zostało dotychczas wprowadzone, a czego zabrakło. Profesor jak zwykle pozytywnie wskazuje na systematyczne wzrost znaczenia farmaceutów i aptek jako elementu systemu ochrony zdrowia. Farmaceuci mają już znaczący udział w szczepieniach na covid i grypę.
Profesor podkreśla, że w wielu sprawach pandemia była impulsem do zmian, na przykład systemu kontroli i monitorowania szczepień ochronnych, wzmocnienia inspekcji sanitarnej, obiegu informacji, rozwoju cyfryzacji. W temacie Funduszu Medycznego – prof. Czech jest zadowolony, że taka instytucja powstała, ale rozczarowany liczbą cząsteczek, które zastały objęte refundacją.
Nie jest dobrze, że NFZ nie wydaje pieniędzy, które otrzymał na finansowanie leków i innych świadczeń. NFZ nie wydaje także pieniędzy, przeznaczonych na finansowanie profilaktyki – to jest coś, co się nie udaje. Niestety, całkowity budżet na refundację z roku na rok stanowi coraz mniejszy odsetek całego budżetu funduszu. A przecież to są inwestycje w zdrowie, które zwrócą się za kilka miesięcy, kilka lub nawet kilkanaście lat.