Minister zdrowia ogłosił autopoprawki do rozporządzenia o stanie zagrożenia o epidemicznego. Wprowadzają one zwolnienie żołnierzy z obowiązku odbycia kwarantanny, wstrzymanie wyjazdów rehabilitacyjnych w ramach umów z ZUS i wprowadzenie możliwości zdalnej obsługi zleceń na zakup i naprawę wyrobów medycznych.
Polacy, którzy wracają z zagranicy muszą poddać się obowiązkowej kwarantannie. Autopoprawka opracowana przez resort zdrowia czyni jednak wyjątek dla polskich żołnierzy. Obowiązkową kwarantannę wjazdową zniesiono także dla żołnierzy państw armii sojuszniczych, m.in. dla stacjonujących w Polsce jednostek amerykańskich.
„Zakłada się, że będzie możliwa realizacja zadań służbowych przez żołnierzy Sił Zbrojnych RP oraz żołnierzy wojsk sojuszniczych w ramach prowadzonej współpracy międzynarodowej, bez konieczności odbywania kwarantanny. Co jest wskazane, gdyż wojsko może uczestniczyć w zwalczaniu epidemii COVID-19″ – czytamy w uzasadnieniu przyjętej autopoprawki.
Zmiana rozporządzenia wstrzymuje wyjazdy do ośrodków rehabilitacyjnych współpracujących z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, których jest ponad, na podstawie 140 zawartych umów. “Zakład Ubezpieczeń Społecznych jednorazowo kieruje do ośrodków rehabilitacyjnych w trybie stacjonarnym i ambulatoryjnym w ramach wszystkich profili schorzeń powyżej 5 000 osób” – wylicza resort.
Trzecią poprawką jest umożliwienie zdalnego wystawiania oraz potwierdzania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz zleceń naprawy – staje się to możliwe także za pośrednictwem systemów teleinformatycznych i systemów łączności. „Dzięki temu, wyeliminowany zostanie osobisty kontakt między pacjentem i lekarzem (dla zleceń wystawianych na tzw. nowych zasadach), jak również konieczność wizyty pacjenta w oddziale wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia celem potwierdzenia zlecenia (dla zleceń wystawianych na tzw. starych zasadach) – co przyczyni się do ograniczenia zakażeń wirusem SARS-CoV-2″ – wyjaśnia resort.
Rozporządzenie precyzuje przy tym, że nie wdrożona jeszcze do końca specjalna platforma informatyczna NFZ do składania zamówień na wyroby medyczny nie jest jedyną możliwą drogą do ich potwierdzania. „Weryfikacja i potwierdzenie mogą nastąpić za pośrednictwem innych systemów teleinformatycznych lub systemów łączności” – precyzuje autopoprawka do rozporządzenia.
© mZdrowie.pl