Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski poinformował, że nowelizacja ustawy refundacyjnej przeszła uzgodnienia wewnętrzne i wkrótce powinna być zatwierdzona przez kierownictwo Ministerstwa.
Ważne zmiany w ustawie refundacyjnej są już po uzgodnieniach wewnętrznych i lada dzień przyjmie je kierownictwo Ministerstwa Zdrowia – zapowiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski w wywiadzie dla „Polityki Zdrowotnej”. „Nowelizacja w głównej mierze ma uprościć wiele elementów. Pierwsza rzecz to rzadsza publikacja listy refundacyjnych. Chcę, by było to co trzy miesiące, a nie, jak obecnie, co dwa. Będziemy mogli wtedy wcześniej publikować projekty, ale i ostateczną listę, a apteki będą mogły się przygotować do tych zmian z asortymentem” – powiedział wiceminister.
Maciej Miłkowski zapowiedział także zmiany w procedurach związanych z programami lekowymi. „Programy lekowe będą obwieszczane z informacją, jakie są wskazania, jakie leki, ale nie będzie to już elementem decyzji refundacyjnej dla firm. Będzie to oddzielna publikacja, byśmy mogli swobodnie zmieniać ze środowiskiem konsultantów treść programów. Nie trzeba będzie wtedy pytać wszystkich właścicieli decyzji o zgodę na zmianę programu np. dopuszczenie kolejnego leku potrzebnego pacjentom. Jeśli w tym momencie w programie mamy 10 wnioskodawców, to każdy musi wyrazić zgodę do zmiany decyzji, co wprowadza dużo administracyjnej pracy. W wielu programach lekowych jest zespół odpowiedzialny za kwalifikacje pacjentów – to też będzie dookreślone w ustawie. Zespoły będą miały dużo większe obowiązki. Chcemy, aby nie tylko kwalifikowały czy dyskwalifikowały chorych z programu, ale także oceniały dany program lekowy pod względem jego skuteczności w polskiej populacji” – wyjaśnił wiceminister Miłkowski.
/ mzdrowie