Projekt rozporządzenia regulującego kwestię wykrywania zakażeń i chorób zakaźnych, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego – trafił do konsultacji publicznych. Wymieniono w nim m.in. choroby zakaźne w przypadku których przeprowadza się obowiązkowe badania.
Dokument został poparty ustawą z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
Projekt zmian w sprawie obowiązkowych badań sanitarno-epidemiologicznych, przygotowany przez MZ we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym, będzie miał wpływ na wszystkich pracodawców, którzy zatrudniają pracowników w pracach, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.
W projekcie ustalone zostały:
- zakażenia i choroby zakaźne, w przypadku wystąpienia których lub podejrzenia wystąpienia przeprowadza się obowiązkowe badania sanitarno-epidemiologiczne;
- rodzaje prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby;
- rodzaje obowiązkowych badań sanitarno-epidemiologicznych oraz terminy przeprowadzania tych badań;
- sposób dokumentowania badań sanitarno-epidemiologicznych oraz sposób dokumentowania wyników tych badań;
- wzór karty badań dla celów sanitarno-epidemiologicznych;
- wzór orzeczenia lekarskiego, o którym mowa w art. 7 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, zwanego dalej „orzeczeniem lekarskim dla celów sanitarno-epidemiologicznych”;
- sposób postępowania z osobą, u której stwierdzono przeciwwskazania do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.
Wskazano rodzaje obowiązkowych badań sanitarno-epidemiologicznych, które są wykonywane na podstawie:
- skierowania przez państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w związku z dochodzeniem epidemiologicznym mającym na celu zapobieganie szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych (badania dla celów nadzoru epidemiologicznego);
- skierowania przez pracodawcę w celu wykrycia choroby zakaźnej lub nosicielstwa i zapobiegania szerzeniu się zakażeń w związku z wykonywaniem prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby lub w trakcie praktycznej nauki wykonywania tych prac (badania sanitarne – wstępne, okresowe i kontrolne).
W opinii prof. Roberta Flisiaka, prezesa Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, dokument na pierwszy rzut oka nie wnosi nic szczególnego. „Przede wszystkim nie zmienia nic w polityce państwa w zwalczaniu zakażeń o dużym znaczeniu dla zdrowia publicznego w perspektywie długoterminowej. Mam na myśli masowe badania przesiewowe w kierunku HCV, którym nieświadomie zakażonych jest około 140 tys. Zakażenie to prowadzi do marskości i raka wątroby, a Polska jest jednym z nielicznych krajów UE, który nie posiada spójnego programu zwalczania zakażeń HCV i nie realizuje w tym zakresie zaleceń WHO” – wskazuje prof. Robert Flisiak.