Projekt dotyczący Narodowego Frakcjonatora Osocza powinien być gotowy w pierwszym kwartale roku. Teraz będzie wychodził do konsultacji zewnętrznych – poinformował minister Adam Niedzielski.
W styczniu 2022 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu zamieszczono informację o zamiarze opracowania projekcie ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie, który zakładał m.in. powołanie Narodowego Frakcjonatora Osocza. Polska Agencja Prasowa zapytała szefa MZ o losy tego projektu. “Prace trwają, zaangażowanych jest w nie wielu partnerów, wiele resortów. Współpracujemy w tym zakresie m.in. z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym. Projekt powinien być gotowy w pierwszym kwartale roku. Prace są na finiszu i niedługo projekt trafi do konsultacji zewnętrznych” – odpowiedział minister Niedzielski.
Do czasu upublicznienia projektu w ramach konsultacji minister zdrowia nie chciał komentować jego zapisów, wskazując na prowadzone ostatnie uzgodnienia z szeregiem stron. Zapewnił przy tym, że projekt Narodowego Frakcjonatora Osocza będzie realizowany. “Zapewne będzie on realizowany dwuetapowo z uwagi na jego złożoność” – dodał minister Niedzielski.
W wykazie prac rządu zapowiadano, że w ustawie zostaną jasno określone m.in. zasady gospodarowania osoczem i produktami krwiopochodnymi. Planowano powołanie Narodowego Frakcjonatora Osocza (NFO), który będzie wytwarzał produkty krwiopochodne, których brakuje na rynku. Do czasu rozpoczęcia produkcji, co miałoby nastąpić za około 4-5 lat, NFO miałby na podstawie decyzji ministra zdrowia zbywać osocze w drodze konkursu albo wybierać wykonawcę usługowego frakcjonowania w drodze konkursu lub przetargu publicznego. Zakładano, że usługowe frakcjonowanie będzie pierwszym etapem powstania krajowej fabryki frakcjonowania osocza.