Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji dwa rozporządzenia, które pozwolą wykonywanie szczepień w aptekach ogólnodostępnych oraz określą wymagania, jaki musi spełniać apteczny lokal i jego wyposażenie.
Pierwszy projekt rozporządzenia w sprawie metody zapobiegania COVID-19 stanowi wykonanie upoważnienia z ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Projekt wymienia apteki ogólnodostępne w katalogu podmiotów uprawnionych do wykonywania szczepień ochronnych przeciwko COVID-19. W ocenie skutków regulacji podano, że w Polsce jest ok. 12,1 tys. aktywnych aptek ogólnodostępnych.
Druga z projektowanych regulacji – to projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki. W ocenie skutków regulacji podano, że Naczelna Rada Aptekarska zgłosiła uwagę, wskazującą na potrzebę wykreślenia z projektu odniesień do szczepień wyłącznie przeciwko COVID-19 ze względu na równoległe prace parlamentarne w zakresie przepisów wprowadzających szczepienia w aptekach w ogóle na poziomie ustawowym. Uwaga ta została uwzględniona.
NRA zgłosiła również potrzebę przeformułowania brzmienia innego przepisu. Pierwotnie zaproponowano, że aby pomieszczenie administracyjno-szkoleniowe apteki ogólnodostępnej mogło służyć do przeprowadzania szczepień, musi ono posiadać oddzielne wejście z zewnątrz apteki, co ograniczałoby kontakt osób szczepiących się z nieprzeprowadzającym szczepień personelem apteki, oraz innymi klientami apteki.
W ocenie samorządu aptekarskiego, wymóg ten był niemożliwy do spełnienia dla zasadniczej większości aptek ogólnodostępnych. Dlatego NRA zaproponowała wprowadzeniu obowiązku istnienia w aptece pisemnej procedury określającej sposób dostępu i korzystania z tego pomieszczenia, który gwarantuje pacjentom bezpieczeństwo oraz poszanowanie intymności i godności, a także niezakłócone wykonywanie czynności w innych pomieszczeniach apteki, w szczególności sporządzanie produktów leczniczych oraz przechowywanie produktów leczniczych lub wyrobów medycznych zgodnie z wymaganiami dotyczącymi jakości i bezpieczeństwa. To rozwiązanie – jak podano w OSR – jest dużo bardziej elastyczne od pierwotnie zaproponowanego, dlatego projektodawca je zaakceptował i wprowadził do projektu.(PAP)