Komisja zdrowia zakończyła w środę pierwsze czytanie przedstawionego przez Prezydenta RP projektu zmiany ustawy o Funduszu Medycznym. Posłowie przystąpili do procedowania przepisów i składania poprawek. Komisja poparła projekt ale odrzuciła propozycję zwiększenia limitu wydatków na RDTL. Dzięki tej ustawie fundusz zyska możliwość finansowania szczepień i diagnostyki genetycznej.
Podczas posiedzenia komisji założenia prezydenckiego projektu przedstawiła prezydencka minister Małgorzata Paprocka. Później posłowie dyskutowali o projekcie. Po debacie przystąpiono do procedowania projektu, posłowie mogli składać poprawki do poszczególnych przepisów. Komisja wprowadziła poprawki legislacyjno-redakcyjne. Komisja nie poparła poprawki dotyczącej podwyższenia limitu wydatków na technologie lekowe w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowych z 3 proc. do 5 proc. i opowiedziała się za całością ustawy.
“Wszystkie zmiany, które pozwolą lepiej wykorzystać te środki, które są na Funduszu Medycznym, są mile widziane i pozytywne. Uważam, że jak najwięcej pieniędzy powinno iść na te cele, które mają realnie szanse realizować podstawowy cel tego Funduszu. A podstawowym celem tego Funduszu jest, według mnie, to, żeby Polska przestała być krajem +zrzutka pl+. Każdy z nas posłów dostaje regularnie maile z prośbą o wsparcie, udostępnienie jakiejś zbiórki na leczenie za granicą lub terapie, które nie są refundowane w Polsce, a są refundowane innych w krajach” – mówiła podczas dyskusji posłanka KO Katarzyna Lubnauer. “Bardzo dziękujemy za ten Fundusz Medyczny, ale przede wszystkim te środki – ponad 3 mld zł – które ostatnio trafiły do 14 szpitali pediatrycznych na bardzo duże i kompleksowe inwestycje. Będą miały na pewno bardzo dobry skutek, szczególnie właśnie dla pediatrii” – powiedziała posłanka PiS Katarzyna Sójka.
Projekt ma na celu wsparcie działań związanych z profilaktyką chorób zakaźnych, głównie w postaci zakupu szczepionek do przeprowadzania zalecanych szczepień ochronnych w ramach Programu Szczepień Ochronnych, o którym mowa w art. 17 ust. 11 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Zdaniem prezydenta, takie działanie pozwoli na kierunkowe docelowe działania ministra właściwego do spraw zdrowia w zakresie dofinansowania profilaktyki w obszarze nieobjętym obowiązkiem szczepień – w zależności od potrzeb i sytuacji epidemicznej, z uwzględnieniem wieku i grupy docelowej, dla której ochrona indywidualna stanowi wpływ na zdrowie publiczne państwa. Projekt przewiduje też dodanie nowej kategorii świadczeń finansowanych z Funduszu Medycznego dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 lat. Chodzi o świadczenia gwarantowane, związane z diagnostyką genetyczną z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej lub z leczeniem szpitalnym.
Objęcie tych świadczeń finansowaniem z Funduszu Medycznego (subfunduszu terapeutyczno–innowacyjnego) stanowi realizację rekomendacji Rady Funduszu Medycznego i ma na celu zapewnienie dzieciom i młodzieży do ukończenia 18 lat dostępu do nowych technologii diagnostycznych o udowodnionej efektywności klinicznej. Projekt zakłada, że pieniądze na pokrycie kosztów tych świadczeń będą przekazywane w formie dotacji dla Narodowego Funduszu Zdrowia, właściwego w zakresie zawierania i rozliczania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, a następnie rozliczane w sposób podobny do obecnie stosowanego mechanizmu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych świadczeniobiorcom poza granicami kraju.