Minister Adam Niedzielski poinformował, że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta. “Po ustawach gwarantujących wzrost nakładów na ochronę zdrowia oraz wynagrodzeń personelu medycznego czas na gwarancje dla pacjenta. Dziś Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta. Niech zbliżający się rok wdrażania ustawy będzie rokiem jakości” – przekazał na Twitterze szef MZ.
Celem projektu ustawy jest “wdrożenie rozwiązań prawno-organizacyjnych, które w sposób kompleksowy i skoordynowany będą realizowały priorytety polityki zdrowotnej w obszarze jakości”. Ustawa ureguluje kwestie autoryzacji, wewnętrznego systemu zapewnienia jakości i bezpieczeństwa, akredytacji, systemu świadczeń kompensacyjnych oraz rejestrów medycznych.
Projekt zakłada wprowadzenie wymogu autoryzacji podmiotów wykonujących działalność leczniczą w zakresie udzielania przez nich świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Autoryzacji udzielać będzie NFZ na wniosek podmiotów podlegających autoryzacji na okres 5 lat. Wewnętrzny system zarządzania jakością i bezpieczeństwem będzie obligatoryjny dla podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą, niezależnie tego, czy korzystają ze środków publicznych.
Fakultatywna zewnętrzna ocena jakości w ochronie zdrowia będzie dokonywana przez ministra zdrowia przy współpracy z NFZ przy jednoczesnej likwidacji Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Projekt doprecyzowuje i porządkuje proces akredytacji w ochronie zdrowia, w szczególności w zakresie jej przebiegu, terminów i uczestników tego procesu, wprowadzenia możliwości cofnięcia akredytacji, wprowadzenie zasad dopuszczania do wykonywania i spełnienia funkcji wizytatora i koordynatora czy wprowadzenia dodatkowych warunków udzielenia akredytacji.
Przewiduje się m.in. wprowadzenie dwuinstancyjnego, pozasądowego systemu rekompensaty szkód z tytułu zdarzeń medycznych, obsługiwanego przez Rzecznika Praw Pacjenta w miejsce obecnych wojewódzkich komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych oraz powołanie Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Zostanie wprowadzony system rekompensat bez orzekania o winie. Ustalane będzie, czy w sprawie objętej wnioskiem doszło do zdarzenia medycznego oraz wskazanie wysokości świadczenia należnego wnioskodawcy z tego tytułu. Wysokość świadczenia kompensacyjnego z tytułu jednego zdarzenia medycznego wyniesie od 2 tys. zł do 200 tys. zł. Zmienione zostaną także przepisy dotyczące wykorzystania monitoringu wizyjnego w podmiotach wykonujących działalność leczniczą.
Autoryzacji podmiotów wykonujących działalność leczniczą, jeśli chodzi o udzielanie przez nich świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, ma dokonywać prezes NFZ przy współudziale dyrektorów oddziałów wojewódzkich NFZ, na wniosek podmiotów podlegających autoryzacji – na okres 5 lat. Od rozstrzygnięć w sprawie autoryzacji będzie przysługiwało odwołanie do prezesa NFZ. Wprowadzony zostanie okres przejściowy dla podmiotów podlegających autoryzacji na dostosowanie do wymagań – do 36 miesięcy od wejścia w życie ustawy.
Rejestr zdarzeń niepożądanych ma być prowadzony przez ministra zdrowia. Nie będzie zawierał danych osobowych. Podmioty wykonujące działalność leczniczą będą prowadzić swoje wewnętrzne rejestry i w ramach raportów jakości publikować informację o liczbie zdarzeń niepożądanych oraz wdrożonych działaniach korygujących i naprawczych.
W ramach procesu akredytacji realizowane będą procedury oceniające przez NFZ, mające na celu spełnienie przed dany podmiot wnioskujący standardów akredytacyjnych. W ramach procedury będzie przeprowadzony przegląd akredytacyjny i przygotowany raport z przeglądu. Miunister zdrowia udzieli lub odmówi udzielenia akredytacji, a także będzie mógł cofnąć akredytację. Ocena spełnienia warunków dokonywana będzie na poziomie NFZ i Rady Akredytacyjnej.