Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, który m.in. dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej. Zlikwidowane mają być państwowe egzaminy dla fizjoterapeutów i ratowników medycznych.
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw, który został przedłożony przez ministra zdrowia. Jak zaznaczono, projekt nowelizacji ma na celu implementację prawa unijnego oraz “uproszczenie procedur związanych z wejściem na rynek pracy osób, które ukończyły kształcenie w zakresie ratownictwa medycznego i fizjoterapii”.
Nowela ustawy wprowadza zmiany m.in. w ustawie z 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej. Zmiany te obejmują kwestie odnoszące się do swobody świadczenia usług oraz uznawania na podstawie przepisów koordynacji minimalnych wymogów w zakresie kształcenia. Jak zaznacza KPRM, dzięki nowym rozwiązaniom zwiększy się dostępność do świadczeń zdrowotnych udzielanych przez pielęgniarki i położne, w tym finansowanych ze środków publicznych. Oprócz tego oświadczenie o zamiarze czasowego i okazjonalnego wykonywania zawodu będzie można także złożyć w dowolnej okręgowej izbie pielęgniarek i położnych. Wprowadzone zostały również zmiany w minimalnych wymogach kształcenia położnych w ramach procedury automatycznego uznawania dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji położnych. Zgodnie z zapisami nowelizacji zmieni się organ, który prowadzi rejestr pielęgniarek i położnych wykonujących w Polsce czasowo i okazjonalnie zawód pielęgniarki lub położnej – z okręgowych rad pielęgniarek i położnych na Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych.
Nowelizacja wprowadza także zmiany do ustawy z 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz do ustawy z 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty. Możliwa będzie rezygnacja z przeprowadzenia Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego i Państwowego Egzaminu z Ratownictwa Medycznego. “Likwidacja tych egzaminów umożliwi szybszy dostęp do zawodu fizjoterapeuty oraz ratownika medycznego oraz znacznie przyspieszy wejście na rynek pracy fizjoterapeutów i ratowników medycznych” – podkreślono w uzasadnieniu.
Nowela wprowadzi również przepisy, które umożliwiają dokonywanie oceny badań klinicznych produktów leczniczych, w tym ich oceny etycznej, do czasu wejścia w życie ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi oraz przepisy dające możliwość dla działania w obszarze weterynaryjnych produktów leczniczych.