Placówki medyczne z powodu pandemii otrzymały więcej czasu na rozliczenie z NFZ świadczeń za 2020 rok. Okres ten zostanie przesunięty o kolejne 6 miesięcy, do końca 2021 r. – wynika z projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń, zamieszczonego na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej skierowano do konsultacji. Nowelizacja przepisów – jak uzasadnia resort – jest konieczna, by „Narodowy Fundusz Zdrowia mógł wypłacać zaliczki w miesiącach kwiecień – czerwiec 2021 roku, a świadczeniodawcy mogli odrabiać niewykonane świadczenia zakontraktowane na 2020 r., za które pobrali zaliczki”.
W projekcie przedłużono zatem do 31 grudnia 2021 r. czas, w jakim świadczeniodawcy, którzy podpisali umowy z NFZ na udzielanie świadczeń w 2020 r. i będą się z nich rozliczyć – „przedłużenie okresu rozliczeniowego o kolejne 6 miesięcy pozwoli na zniwelowanie skutków obecnego spadku aktywności świadczeniodawców, spowodowanego sytuacją epidemiczną i przyczyni się do poprawy sytuacji finansowej świadczeniodawców”.
We wrześniu ubiegłego roku po raz pierwszy wydłużono okres rozliczeniowy o pół roku, czyli do 30 czerwca 2021 r. Projektodawca przypomniał, że takie rozwiązanie wynikało z tego, że wielu świadczeniodawców w czasie trwającej epidemii było zmuszonych ograniczyć działalność, np. przyjęcia planowe, i tym samym nie było w stanie wywiązać się z zakładanych w umowach świadczeń. Nie udało się też ich nadrobić.
Nowelizacja rozporządzenia umożliwi także świadczeniodawcom, mimo że nie wykonali wszystkich zakontraktowanych świadczeń, otrzymanie zaliczki w pierwszym kwartale 2021 r. Przedłużono o trzy miesiące okres, czyli do czerwca 2021 r., w którym świadczeniodawcy będą mogli ubiegać się o zaliczki w wysokości jednej dwunastej kwoty zobowiązania zawartego w podpisanej z NFZ umowie.
Ponadto zaproponowano wprowadzanie wyjątku dla świadczeń związanych z opieką psychiatryczną i z leczeniem uzależnień w warunkach stacjonarnych. „Świadczeniodawcy realizujący umowy z tego zakresu będą mogli się ubiegać o wypłatę zaliczki w wysokości jednej dwunastej kwoty zobowiązania, wynikającej z umowy (100 proc.), a nie jak pozostali świadczeniodawcy o 70 proc. kwoty zobowiązania” – podkreślono.
Na konsultacje publiczne wyznaczono 5 dni. Skrócony ich termin wynika z tego, że nowelizowane przepisy powinny pilnie wejść w życie. Zmiany mają zacząć obowiązywać dzień po ogłoszeniu rozporządzenia w Dzienniku Ustaw. (PAP)