Zdalna deklaracja wyboru lekarza i pielęgniarki, rejestracja w placówce medycznej czy realizacja e-recepty przy użyciu e-dowodu osobistego – to tylko kilka zmian, z których mają skorzystać pacjenci w wyniku przyjętego przez Rząd projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań e-zdrowia.
E-recepta ważna 360 dni, zdalne wystąpienie o EKUZ, powiadomienia o wycofanych lekach
“Największy w historii pakiet zmian służący przyspieszeniu informatyzacji systemu ochrony zdrowia w Polsce” przewiduje szereg regulacji, z których skorzystają pacjenci i środowisko medyczne.
Wśród najważniejszych z nich należy wskazać:
- wydłużenie okresu realizacji e-recepty do 360 dni
- wprowadzenie mechanizmu automatycznie określającego poziom odpłatności leków na e-recepcie na podstawie wskazania medycznego
- automatyczne udostępnienie zawartych w platformie e-zdrowie (P1) danych pacjenta lekarzom przyjmującym (w praktyce lekarza rodzinnego)
- poszerzenie uprawnień asystentów medycznych o możliwość wystawienia, na podstawie dokumentacji medycznej, e-recept oraz e-skierowań
- zdalne wystąpienie o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego
- zdalne złożenie deklaracji wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej
- otrzymanie bezpłatnych leków w ramach programu 75+ także podczas wizyty u lekarza specjalisty i przy wypisie ze szpitala
- przeglądanie aktualnej listy podmiotów mających kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia wraz z informacją o zakresie oferowanych usług oraz najbliższym wolnym terminie
- otrzymywanie SMS, mailów lub powiadomień o wycofanych z obrotu lekach, które pacjenci wykupili w aptece
- zrealizowanie e-recepty przy użyciu e-dowodu osobistego
Rozszerzono również katalog podmiotów pełniących funkcję punktu potwierdzającego profil zaufany i wskazano, że takim punktem może być również podmiot wykonujący działalność leczniczą, z którym Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Wprowadzono także zmiany polegające na rozbudowaniu funkcjonalności IKP – kluczowe bowiem dla powszechnego posługiwania się IKP jest jego użyteczność w ocenie pacjentów.
E-recepta transgraniczna i dodatkowy budżet na informatyzację
Przewidziano także kolejne środki przeznaczone na informatyzację świadczeń opieki zdrowotnej – dodatkowy budżet na lata 2020-2022 wyniesie 150 mln złotych.
Dzięki wprowadzanym zmianom możliwe stanie się także wdrożenie e-recepty transgranicznej, tj. możliwej do zrealizowania w innych krajach Unii Europejskiej. Projekt wprowadza także zmiany do zasad prowadzenia rejestrów oraz wymiany danych między Ministerstwem Zdrowia, Narodowym Funduszem Zdrowia i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
Pod koniec czerwca Prezes Rządowego Centrum Legislacji zdecydowała o rozpatrzeniu projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań e-zdrowia przez komisję prawniczą.
źródło: KPRM / mzdrowie