Od 23 października zwiększa się znacznie zakres wyrobów medycznych, na których zlecenie wydawać będzie mógł fizjoterapeuta. Zgodnie z nowymi przepisami rozszerzony został wykaz wyrobów medycznych możliwych do zlecania przez fizjoterapeutów z prawem do samodzielnego udzielania świadczeń fizjoterapeutycznych, z jednoczesnym zróżnicowaniem kompetencji w tym zakresie dla magistrów fizjoterapii oraz specjalistów w dziedzinie fizjoterapii.
Uaktualniony wykaz obejmuje ok. 30 pozycji, na które zlecenie będą mogli wydawać fizjoterapeuci posiadający tytuł magistra fizjoterapii z prawem do samodzielnego udzielania świadczeń. Zyskali oni uprawnienia do wydawania zleceń na m.in. gorset stabilizująco-unieruchamiający, pas stabilizujący odcinek lędźwiowo-krzyżowy lub miednicę czy ortezę stawu kolanowego obejmująca całą goleń i udo z regulacją zakresu ruchomości.
Znacznie szerszy zakres uprawnień zyskali specjaliści w dziedzinie fizjoterapii, stojący stopień wyżej w hierarchii zawodowej od fizjoterapeutów z prawem do udzielania świadczeń. Na liście uprawnień dla specjalistów dodatkowo znalazło się 60 pozycji. Są pośród nich protezy stopy, protezy podudzia i uda (tymczasowe i ostateczne), pas biodrowy z szyną lub szynami, protezy z obrębu ręki, ortezy, wózki inwalidzkie z napędem ręcznym lub elektrycznym.
Według nowych zasad pacjent ma prawo otrzymać zlecenie w każdym miejscu, gdzie świadczenie zdrowotne zostało mu udzielone, w tym również w gabinecie prywatnym, po spełnieniu następujących warunków:
- zlecenie wystawia osoba do tego uprawniona: magister fizjoterapii lub specjalista w dziedzinie fizjoterapii – każdy w zakresie swoich uprawnień zawodowych;
- pacjent ma prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;
- wyrób medyczny znajduje się w wykazie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych;
- wyrób medyczny ma być stosowany w określonym w tym wykazie zakresie wskazań objętych refundacją.
Fizjoterapeuci nie mogą wystawiać zleceń na wyroby medyczne pacjentom objętym opieką w warunkach stacjonarnych. Zlecenie na rzecz tych pacjentów można wystawić dopiero przy wypisie z oddziału.