Elektroniczna karta zgonu oraz danych o grobach ma być udostępniona z 1 czerwca 2023 roku. Głównym celem projektu jest zautomatyzowanie przekazywania danych znajdujących się w kartach do rejestrów państwowych, a także innych instytucji państwowych.
Centrum e-Zdrowia pracuje nad udostępnieniem w systemie e-zdrowie (P1) elektronicznych kart zgonu oraz elektronicznych kart urodzenia. Cyfryzacja procesów związanych z tymi dokumentami ma na celu zautomatyzowanie przekazywania danych zawartych w kartach do rejestrów państwowych i innych instytucji publicznych. System e-zdrowie będzie komunikował się na bieżąco z systemami KPRM, USC, SRP, SEPIS, czy GUS. Jak zapewnia CeZ, to przyśpieszy i ułatwi obsługę procesów w publicznych instytucjach i pozwoli na sprawniejsze obsłużenie potrzeb obywateli.
System e-zdrowie będzie jedynym miejscem, w którym gromadzone będą karty zgonu oraz karty urodzeń (w tym z adnotacją o martwym urodzeniu).
Prace nad projektem ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych trwają pod ponad półtora roku. Rok temu zakończyły się konsultacje społeczne, a uzgodnienia międzyresortowe są na finiszu. „Mam nadzieję, że do końca tego roku projekt ustawy zostanie przyjęty przez rząd. Potem trafi do parlamentu i wierzę, że ustawa zostanie uchwalona jak najszybciej. Cel na ten moment jest taki, aby weszła w życie 1 czerwca przyszłego roku” – mówi Wojciech Labuda, pełnomocnik premiera ds. ochrony miejsc pamięci.
Początkowo zakładano, że nowa ustawa zacznie obowiązywać w marcu, jednak doszło do opóźnienia ”ze względu na przedłużające się uzgodnienia, prace informatyczne, a także w związku z wojną na Ukrainie i kryzysem energetycznym”. Jak podkreśla Wojciech Labuda, „naszym celem jest to, aby cały proces – od momentu zgonu aż po pochówek – mógł być realizowany elektronicznie”. Nowa regulacja zastąpi ustawę z 1959 roku.