Konsultacje kluczowych projektów legislacyjnych z obszaru zdrowia są skracane z ustawowych 30 dni do 15 dni – wynika z raportu „Zdrowa Legislacja” przygotowanego przez Amerykańską Izbę Handlową w Polsce we współpracy z Pracodawcami RP.
Raport zawiera m.in. rekomendacje na rzecz poprawy jakości legislacji, z naciskiem na wzmocnienie roli konsultacji społecznych. „W Ministerstwie Zdrowia brakuje prekonsultacji w procesie tworzenia prawa – taka praktyka mogłaby pomagać określić, jaki wpływ będzie miał dany projekt na jego odbiorców” – podkreśla Arkadiusz Pączka, dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP.
„Jakość legislacji zależy od dobrego planu, sprawnego przeprowadzenia procesu legislacyjnego oraz konsultacji, przeprowadzonych o czasie i zaadresowanych do wszystkich. Mam apel, żeby przed oficjalnymi konsultacjami był czas na to, aby dyskutować o założeniach do ustawy” – mówił podczas prezentacji raportu Jacek Graliński, przewodniczący Komitetu Farmaceutycznego Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce. W raporcie zawarto analizę jakości tworzenia prawa w obszarze ochrony zdrowia w okresie od 1.05.2018 do 31.05.2019.
© mZdrowie.pl