Od 7 listopada 2024 r. nastąpiła zmiana przepisów dotyczących recept m.in. na fentanyl czy medyczną marihuanę; ich przepisanie może nastąpić wyłącznie po osobistym zbadaniu pacjenta. Nie są one jednak powszechnie przestrzegane. Rzecznik Praw Pacjenta wydał już 12 decyzji, w których stwierdził naruszenie prawa przez szybkie wystawianie recept na leki za pośrednictwem portali internetowych i ankiet online wypełnianych samodzielnie przez pacjentów. Dotyczyły one niedostosowania się do nowych przepisów.
Znowelizowane rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje weszło w życie 7 listopada 2024 roku. Wprowadziło ono katalog środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1, których przepisanie na recepcie jest możliwe po osobistym zbadaniu pacjenta. Katalog ten obejmuje:
- fentanyl,
- morfinę,
- oksykodon,
- konopi ziele innych niż włókniste oraz wyciągi, nalewki farmaceutyczne, a także wszystkie inne wyciągi z konopi innych niż włókniste,
- żywicę konopi.
Nie jest dozwolone przepisanie recepty na ww. preparaty na podstawie teleporady. Osoba wystawiająca receptę ma obowiązek osobistego zbadania pacjenta w celu ustalenia (lub wykluczenia) wskazań do zastosowania danego preparatu. Wyjątkiem są przypadki kontynuacji leczenia określonym preparatem, kiedy osobą wystawiającą receptę jest lekarz POZ.
Tymczasem w roku 2024 Rzecznik Praw Pacjenta wydał 31 decyzji, w których stwierdził stosowanie praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów przez podmioty lecznicze, oferujące możliwość szybkiego uzyskania recept na leki za pośrednictwem portali internetowych i na podstawie wypełnianych samodzielnie przez pacjentów ankiet on-line. Wśród nich 22 decyzje dotyczyły terapii medyczną marihuaną, a z tych – 12 decyzji dotyczyło niedostosowania się przez podmioty lecznicze do obowiązujących od 7 listopada 2024 r. zmian w przepisach prawa. W swoich decyzjach RPP nakazał wyeliminowanie stwierdzonych nieprawidłowości. W razie braku wykonania decyzji Rzecznik Praw Pacjenta nałoży na podmiot leczniczy karę pieniężną w wysokości do 500 tys. zł.