Do końca grudnia 2021 r. szpitale będą zwolnione z obowiązku zapewnienia kadry lekarsko-pielęgniarskiej zgodnie z wymaganiami. O obsadzie na oddziałach decydować będzie kierownik podmiotu leczniczego. Obsada musi gwarantować bezpieczeństwo pacjentów i ciągłość leczenia.
Ministerstwo zdrowia skierowało do ogłoszenia zmienione rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, regulujące tę kwestię. Zmiany – jak wyjaśnia ministerstwo w uzasadnieniu projektu – mają na celu uelastycznienie procesu zarządzania kadrą medyczną w okresie walki z epidemią wirusa SARS–CoV–2.
Resort chce przedłużyć do 31 grudnia 2021 r. zwolnienie świadczeniodawców udzielających świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego w trybie hospitalizacji z obowiązku zapewnienia kadry lekarsko-pielęgniarskiej, zgodnie z wymaganiami. Decyzja co do obsady lekarsko-pielęgniarskiej oddziałów szpitalnych realizujących poszczególne zakresy świadczeń spoczywa na kierowniku podmiotu leczniczego, który w oparciu o aktualną analizę potrzeb operacyjnych szpitala będzie podejmował decyzję o przesunięciu niezbędnych zasobów kadrowych w obszary o największych deficytach personalnych.
“Swoboda zarządzania personelem medycznym ograniczona zostanie przez obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów przebywających na oddziałach szpitalnych, w szczególności ich stanu zdrowotnego oraz ciągłości procesu leczniczego pacjentów, którzy wymagają dalszej opieki” – głosi uzasadnienie rozporządzenia. Rozporządzenie ma wejść w życie 30 września 2021 r. Wskazany termin – jak wyjaśnia MZ – jest podyktowany potrzebą pilnego wprowadzenia tych rozwiązań. (PAP)