Rzecznik Praw Pacjenta słusznie i zgodnie z prawem nałożył karę w wysokości ponad 230 tys. zł na placówkę oferującą recepty na leki wyłącznie na podstawie wypełnianej przez pacjenta ankiety online – wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjny w Warszawie.
9 października 2024 r. przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie odbyła się rozprawa dotycząca decyzji, w której Rzecznik nałożył, na jeden z podmiotów leczniczych, karę w wysokości ponad 230 tys. zł, za brak zaniechania stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów. Sąd uznał, żę mimo decyzji nakazującej zaniechanie stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów placówka medyczna nie dokonała zmian w zasadach udzielania świadczeń zdrowotnych w związku z czym obowiązkiem Rzecznika Praw Pacjenta było nałożenie kary pieniężnej.
Wcześniej Rzecznik uznał, że podmiot ten stosuje wskazane praktyki poprzez oferowanie szybkich konsultacji lekarskich przez internet, w tym z możliwością wystawienia e-recepty na podstawie wypełnianej przez pacjenta ankiety online. Zarówno kontakt pacjenta z lekarzem, jak i pozyskanie od pacjenta dodatkowej dokumentacji medycznej, w tym podmiocie leczniczym są czynnościami nieobowiązkowymi, fakultatywnymi – wskazywał RPP. Zatem do udzielenia świadczenia zdrowotnego i orzeczenia o stanie zdrowia pacjenta może dojść bez jego zbadania, co jest niegodne z art. 42 ust. 1 i 2 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz w konsekwencji, narusza także art. 8 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, który obliguje do ustalenia procesu udzielania świadczeń zdrowotnych zgodnie z należytą starannością, a więc w sposób bezpieczny dla pacjenta oraz zgodny z prawem. Takie postępowanie stanowi zagrożenie dla pacjentów, w szczególności wobec oferowania na rynku możliwości uzyskania w ten sposób recept na leki odurzające, antydepresyjne, psychotropowe, psychoaktywne czy medyczną marihuanę.
Zarówno decyzja o uznaniu stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów, jak i decyzja w sprawie nałożenia kary pieniężnej, została zaskarżona przez placówkę medyczną do sądu administracyjnego. W obydwu przypadkach Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał rację Rzecznikowi, uznając że wskazane praktyki są niezgodne z przepisami prawa i stanowią niebezpieczeństwo dla pacjentów. Podmiot leczniczy nie zaniechał ich stosowania, co stanowiło podstawę do nałożenia kary, której wysokość sąd także uznał za odpowiednią.