Autorzy więcej

PZPPF: branża czeka na Rozwojowy Tryb Refundacyjny

Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego podkreśla, że wprowadzenie Rozwojowego Trybu Refundacyjnego jest oczekiwanym przez przemysł narzędziem, które pozwoli na zwiększenie produkcji leków w kraju, a tym samym zwiększy bezpieczeństwo Polaków.

PZPPF: branża czeka na Rozwojowy Tryb Refundacyjny
Grzegorz Rychwalski
źródło: PZPPF

Krajowi producenci leków: RTR zwiększy bezpieczeństwo lekowe

Krajowi producenci leków, którzy zainwestowali w Polsce oczekują, że w interesie Polaków Rząd i Parlament będą wspierać ich działalność gospodarczą. Zwłaszcza, że wiele państw UE wprowadziło instrumenty stymulujące produkcję leków na terenie swojego kraju i wspiera własny przemysł.

"Polacy mają świadomość, że produkcja leków w kraju to bezpieczeństwo zdrowotne i gwarancja dostępności leków, a także wzrost gospodarczy, miejsca pracy, rozwój nauki i medycyny. Dlatego wydając pieniądze na refundację leków powinniśmy zastanawiać się od kogo kupujemy" – mówi Barbara Misiewicz-Jagielak, wiceprezes PZPPF.

Ostatni kryzys lekowy udowodnił, że w interesie bezpieczeństwa lekowego polskich obywateli należy jak najszybciej zachęcić producentów do zwiększenia produkcji leków i substancji czynnych w Polsce, a także przenoszenia jej do naszego kraju.

"Od lat podkreślamy, że nie domagamy się podwyżek cen naszych leków. Chcemy, aby Ministerstwo Zdrowia nie zmuszało nas do ich obniżania do poziomu uniemożliwiającego budowanie kapitału inwestycyjnego warunkującego rozwój" - czytamy w stanowisku PZPPF.

INFARMA zaniepokojona propozycją finansowania

"Niepokoi nas propozycja finansowania RTR ze środków budżetu refundacyjnego. W warunkach skrajnie niedofinansowanego systemu ochrony zdrowia w Polsce (w 2019 roku na ten cel budżet państwa przeznacza zaledwie 4,86 proc. PKB przy średniej unijnej 6,8 proc. PKB) jest to wyjątkowo niekorzystne rozwiązanie dla chorych, którzy i tak mają już niezwykle ograniczony dostęp do wielu świadczeń zdrowotnych, w tym do skutecznych i bezpiecznych leków" - zauważa  Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.

Związek wskazuje, że mechanizm RTR w proponowanym przez konsultantów kształcie, może łamać umowę społeczną zawieraną między obywatelami a państwem w tym zakresie. "Dlatego też zdecydowanie uważamy, że źródeł finansowania mechanizmów wsparcia rozwoju przemysłu płatnik powinien szukać poza budżetem Ministra Zdrowia".

"Jednocześnie, przedstawione w raporcie mechanizmy zachęt mogą zostać uznane za niezgodne z prawem krajowym i europejskim. Zgodnie z opinią ekspertów, zaproponowana forma gratyfikacji, może w niedozwolony sposób wpływać na zasady wspólnotowej wymiany towarów, a tym samym naruszać art. 34 Traktatu TFUE. Istnieje ponadto wysokie ryzyko, że uzyskane przez przedsiębiorców w wyniku zastosowania mechanizmu RTR benefity, zostaną uznane przez organy UE za niedozwoloną pomoc publiczną, a sami przedsiębiorcy zmuszeni będą do zwrotu uzyskanych środków. Dlatego też, jesteśmy sceptyczni co do możliwości wprowadzania do polskiego porządku prawnego proponowanych przez MPiT w raporcie rozwiązań" - podkreśla związek.

RTR według Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii

W raporcie przygotowanym przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wskazano, że celem nadrzędnym jest zapewnienie bezpieczeństwa i zwiększenie samowystarczalności w Polsce, w tym względnie innowacyjnych, biologicznych produktów leczniczych, i to również na wypadek zdarzeń nadzwyczajnych takich jak konflikty zbrojne, kryzysy polityczne i ekonomiczne.

"Chcemy docenić zarówno firmy produkujące leki generyczne, jak i producentów leków innowacyjnych. Zależy nam, aby producenci leków inwestujący w Polsce, kierowali się nie tylko niższymi kosztami pracy, ale przede wszystkim profesjonalizmem naszej kadry naukowej i przyjazną polityką refundacyjną, która sprawi, że nowe leki opracowywane w Polsce zyskają  wsparcie refundacyjne" - wskazywali autorzy raportu.

Ministerstwo Zdrowia: RTR raczej nie w tym roku

"Koncepcja zaproponowana przez ekspertów MPiT zakłada przekierowanie na Rozwojowy Tryb Refundacyjny środków ze świadczeń, co w mojej ocenie nie znajdzie akceptacji" - zauważył wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podczas konferencji Modern Healthcare Institute i mZdrowie.pl


źródło: PZPPF/INFARMA/mZdrowie.pl

Data:
Kategoria: W Biznesie
Komentarze 0 skomentuj »
Musisz być zalogowany, aby publikować komentarze.

Prawo

 • Avatar kjakubiak

  Szpitale i przychodnie nie potrafią liczyć kosztów leczenia

  AOTMiT przygotowała propozycję nowego standardu liczenia kosztów w podmiotach leczniczych. Zdecydowana większość szpitali i przychodni nie wie, ile kosztuje leczenie konkretnego pacjenta ani nie zna kosztów JGP. Nie posiada bowiem zintegrowanych systemów, nie stosuje jednolitych zasad rachunku kosztów, nadal w wielu przypadkach króluje w nich ręczne liczenie za pomocą arkuszy Excel.

Leki

Medycyna

Trendy

 • Avatar mgondek

  Asystenci medyczni wystawią e-receptę

  Ustawa o wdrażaniu rozwiązań w obszarze e-zdrowia została przyjęta przez Senat bez poprawek. W myśl jej zapisów asystenci medyczni będą mogli wystawiać e-recepty i e-skierowania, a recepta elektroniczna wystawiona na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej bedzie mogła zostać zrealizowana w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Pacjent

 • Avatar redakcja

  Walka o refundację leków na cukrzycę: "nie rozumiemy, dlaczego..."

  Organizacje pacjenckie domagają się wyjaśnień od obu stron procesu refundacyjnego, czyli Ministra Zdrowia i przedstawicieli firm farmaceutycznych odnośnie przeciągających się procesów refundacyjnych dla leków z grup flozyn i inkretyn. Wystosowały apel, aby zintensyfikować rozmowy na rzecz ich pilnego udostępnienia w refundacji. Podkreślają wyniki ostatnich badań, zgodnie z którymi inkretyny iniekcyjne i flozyny mają udowodniony wpływ na obniżenie ryzyka sercowo-naczyniowego.

Kadry

Dziękujemy za wizytę.

Cieszymy się, że odwiedziłeś naszą stronę. Polub nas na Facebooku lub obserwuj na Twitterze.