Autorzy więcej

Pacjenci są zabezpieczeni, zespół ds. braków leków pracuje, infolinia działa

Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski pytany o kryzys lekowy, powiedział że w przypadku niektórych leków ilość opakowań dostarczonych do Polski znacznie przekracza miesięczne zapotrzebowanie pacjentów.

Pacjenci są zabezpieczeni, zespół ds. braków leków pracuje, infolinia działa
Łukasz Szumowski
źródło: Flickr Ministerstwo Zdrowia

Koniec kryzysu lekowego?

"Tak zwany kryzys lekowy jest częściowo kryzysem, który wynika z pewnej obawy przed brakiem leków. Częściowo były tąpnięcia w dostępności do poszczególnych substancji danych firm - mówił minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski. Dodał, że w wielu przypadkach ilość dostarczonych opakowań leków przekracza miesięczne zużycie przez pacjentów.

Minister zdrowia przypomniał, że powołany zespół do spraw przeciwdziałania brakom w dostępności produktów leczniczych cały czas analizuje dane dotyczące m.in. dostaw leków.

Telefoniczna Informacja Pacjenta działa prawidłowo

"Od początku działania infolinii konsultanci udzielili już ponad 11 tys. porad. Największe zainteresowanie było w pierwszych dniach uruchomienia. Obecnie obsługujemy około 300-400 połączeń dziennie" - powiedział Andrzej Troszyński, rzecznik NFZ na łamach "Naszego Dziennika". Dodał, że zaangażowano w to zadanie większą liczbę konsultantów, tak aby czas oczekiwania na połączenie był jak najkrótszy.

Od września Telefoniczna Informacja Pacjenta będzie dostępna całodobowo we wszystkie dni tygodnia, również w weekendy i święta.

Pacjenci otrzymają kompleksową informację o miejscach świadczenia nocnej i świątecznej opieki lekarskiej, a także najbliższych SOR-ach. Dla rozmówców obcojęzycznych dostępny będzie konsultant z językiem angielskim.

Interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich

O sytuację na rynku leków martwił się również Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. Według rzecznika braki leków mogą być przyczyną poważniejszych problemów w systemie opieki zdrowotnej. Podkreślał, że pacjenci, którzy nie otrzymali leków w aptece, udadzą się do lekarzy w celu zmiany przepisanych leków, co może wydłużyć kolejki oczekujących na leczenie oraz wpłynąć na przyjmowanie pacjentów już się w niej znajdujących.


źródło: MZ / Nasz Dziennik / mZdrowie.pl

Data:
Kategoria: Fakty
Komentarze 0 skomentuj »
Musisz być zalogowany, aby publikować komentarze.

Prawo

 • Avatar kjakubiak

  Szpitale i przychodnie nie potrafią liczyć kosztów leczenia

  AOTMiT przygotowała propozycję nowego standardu liczenia kosztów w podmiotach leczniczych. Zdecydowana większość szpitali i przychodni nie wie, ile kosztuje leczenie konkretnego pacjenta ani nie zna kosztów JGP. Nie posiada bowiem zintegrowanych systemów, nie stosuje jednolitych zasad rachunku kosztów, nadal w wielu przypadkach króluje w nich ręczne liczenie za pomocą arkuszy Excel.

Leki

Medycyna

 • Avatar kjakubiak

  Prof. Jan Walewski: jak to się robi w Ameryce

  W budowaniu relacji COI z MD Anderson chodzi o to, aby wyjść poza doraźne wizyty i zaprząc tę współpracę do poprawiania skuteczności opieki onkologicznej nad naszymi pacjentami. To ma różne wymiary - wdrażania badań klinicznych, nowych technologii i profilaktyki.

Trendy

 • Avatar kjakubiak

  Andrzej Matyja: gdybym był ministrem zdrowia...

  Najważniejsze jest zdecydowane przyspieszenie zwiększenia nakładów, a dofinansowanie można zapewnić przez stopniowy wzrost składki zdrowotnej. Następnie jasne określenie roli lekarza POZ i jego pozycji w systemie. Kolejna sprawa - to lepsze wykorzystywanie zasobów informatycznych i informacyjnych, które posiada Narodowy Fundusz Zdrowia. Lekarz nie jest urzędnikiem, trzeba odbiurokratyzować jego pracę i pozwolić mu leczyć. Trzeba też zająć się prawdziwą edukacją zdrowotną i zwiększyć świadomość społeczną na temat zdrowia, m.in. wprowadzając ustawę o prawach i obowiązkach pacjenta.

Pacjent

 • Avatar kjakubiak

  Opieka transgraniczna nie działa wystarczająco dobrze

  Pacjenci w Unii Europejskiej wciąż napotykają trudności w korzystaniu z rozwiązań przewidzianych w unijnej dyrektywie w sprawie transgranicznej opieki zdrowotnej – stwierdzono w nowym sprawozdaniu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. Aby osiągnąć ambitne cele w dziedzinie transgranicznej opieki zdrowotnej w UE, konieczne jest usprawnienie zarządzania.

Kadry

Dziękujemy za wizytę.

Cieszymy się, że odwiedziłeś naszą stronę. Polub nas na Facebooku lub obserwuj na Twitterze.