Autorzy więcej

Stosowanie aspiryny nie wpływa na wyniki leczenia raka gruczołu krokowego

Badania przedkliniczne wykazały, że aspiryna (kwas acetylosalicylowy) hamuje wzrost komórek raka gruczołu krokowego i nasila ich apoptozę. Badacze z Danii sprawdzili, czy stosowanie małych dawek aspiryny przez chorych na raka gruczołu krokowego wpływa na wyniki leczenia.

Stosowanie aspiryny nie wpływa na wyniki leczenia raka gruczołu krokowego
źródło: Adobe Stock

Obserwacji poddano blisko 30 tys. mężczyzn o medianie wieku 70 lat, z których ponad 7 tys. zmarło z powodu nowotworu, a 5,5 tys. z innych przyczyn. W pierwszym roku od rozpoznania nowotworu 24,6 proc. badanych przyjmowało małe dawki aspiryny (od 75 mg do 150 mg kwasu acetylosalicylowego dziennie). Przyjmowanie aspiryny nie wpływało na wskaźniki umieralności. 

Wtórna analiza wykazała, że ryzyko zgonu z powodu raka prostaty było nieznacznie mniejsze po zastosowaniu małych dawek aspiryny, zwłaszcza wśród pacjentów stosujących przewlekłe leczenie przez 7,5 lat.

Badanie nie potwierdziło ogólnego wpływu stosowania małych dawek aspiryny na śmiertelność z powodu raka gruczołu krokowego.


źródło: annals.org

Data:
Kategoria: Medycyna
Komentarze 0 skomentuj »
Musisz być zalogowany, aby publikować komentarze.

Prawo

 • Avatar kjakubiak

  Szpitale i przychodnie nie potrafią liczyć kosztów leczenia

  AOTMiT przygotowała propozycję nowego standardu liczenia kosztów w podmiotach leczniczych. Zdecydowana większość szpitali i przychodni nie wie, ile kosztuje leczenie konkretnego pacjenta ani nie zna kosztów JGP. Nie posiada bowiem zintegrowanych systemów, nie stosuje jednolitych zasad rachunku kosztów, nadal w wielu przypadkach króluje w nich ręczne liczenie za pomocą arkuszy Excel.

Leki

Medycyna

 • Avatar kjakubiak

  Prof. Jan Walewski: jak to się robi w Ameryce

  W budowaniu relacji COI z MD Anderson chodzi o to, aby wyjść poza doraźne wizyty i zaprząc tę współpracę do poprawiania skuteczności opieki onkologicznej nad naszymi pacjentami. To ma różne wymiary - wdrażania badań klinicznych, nowych technologii i profilaktyki.

Trendy

 • Avatar kjakubiak

  Lawinowy wzrost liczby wniosków w ramach RDTL

  Od początku roku do Ministerstwa Zdrowia trafiły już 864 wnioski o wydanie zgody na pokrycie kosztów leku w ramach procedury Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowych. Tymczasem w całym 2018 roku złożono ich 818, co oznacza że ich liczba wzrosła niemal dwukrotnie.

Pacjent

 • Avatar redakcja

  Walka o refundację leków na cukrzycę: "nie rozumiemy, dlaczego..."

  Organizacje pacjenckie domagają się wyjaśnień od obu stron procesu refundacyjnego, czyli Ministra Zdrowia i przedstawicieli firm farmaceutycznych odnośnie przeciągających się procesów refundacyjnych dla leków z grup flozyn i inkretyn. Wystosowały apel, aby zintensyfikować rozmowy na rzecz ich pilnego udostępnienia w refundacji. Podkreślają wyniki ostatnich badań, zgodnie z którymi inkretyny iniekcyjne i flozyny mają udowodniony wpływ na obniżenie ryzyka sercowo-naczyniowego.

Kadry

Dziękujemy za wizytę.

Cieszymy się, że odwiedziłeś naszą stronę. Polub nas na Facebooku lub obserwuj na Twitterze.