Autorzy więcej

Przyjmowanie witaminy D3 może poprawiać wyniki leczenia onkologicznego

Dwa badania kliniczne z randomizacją oceniły skuteczność suplementacji witaminy D3 u pacjentów z nowotworami. Chorzy na nowotwór otrzymujący wysokie dawki witaminy D3 mieli o 36 proc. niższe ryzyko zgonu lub progresji choroby oraz o 2 miesiące dłuższy czas do progresji choroby.

Przyjmowanie witaminy D3 może poprawiać wyniki leczenia onkologicznego
źródło: Pixabay

Ryzyko zgonu lub progresji mniejsze o 36 proc.

W pierwszym z nich - amerykańskim badaniu 2. fazy SUNSHINE, chorzy podczas standardowej chemioterapii otrzymywali dodatkowo 400 jednostek witaminy D3 lub, w ramieniu eksperymentalnym, 8000 j. przez 2 tyg., a następnie 4000 j. Po ponad 22-miesięcznej obserwacji okazało się, że osoby otrzymujące wysokie dawki witaminy D3 miały w porównaniu z grupą kontrolną o 36 proc. mniejsze ryzyko zgonu lub progresji choroby oraz o 2 miesiące dłuższy czas do progresji. Skuteczność suplementacji była mniejsza u osób otyłych i z mutacją w genie KRAS. Niemal wszyscy chorzy włączeni do badania mieli wyjściowo niedobór wit. D3. Przyjmowanie 400 j. nie wpływało na stężenie wit. D3 we krwi, w przeciwieństwie do wysokich dawek, które powodowały szybkie osiągnięcie właściwego stężenia. W najbliższych miesiącach rozpocznie się badanie 3. fazy mające potwierdzić uzyskane rezultaty.

Przyjmowanie witaminy D3 zmniejszyło ryzyko wznowy nowotworu

Do drugiego badania, przeprowadzonego w Japonii, włączono 417 chorych na nowotwory przewodu pokarmowego w stopniach zaawansowania I-III (48 proc. jelito grube, 42 proc. żołądek, 10 proc. przełyk) po leczeniu operacyjnym. Osoby z ramienia eksperymentalnego otrzymywały 2000 j. wit. D3, a kontrolą było placebo. Odsetek pięcioletnich przeżyć bez wznowy nowotworu w grupie otrzymującej witaminę wyniósł 77 proc. w porównaniu do 69 proc. w grupie kontrolnej (różnica nieistotna statystycznie). W dodatkowej analizie uwzględniającej różnice w wieku chorych pomiędzy ramionami wykazano, że przyjmowanie wit. D3 zmniejsza ryzyko wznowy nowotworu o 34 proc., jednak nie wpływa na czas całkowitego przeżycia.


źródło: ligawalkizrakiem.pl

Data:
Kategoria: Medycyna
Komentarze 0 skomentuj »
Musisz być zalogowany, aby publikować komentarze.

Prawo

  • Avatar mgondek

    Więcej uprawnień w rękach GIF

    Rząd przyjął projekt zmian w ustawie Prawo farmaceutyczne. Nowe regulacje dostosowują polskie prawo do unijnego systemu zapobiegającemu wprowadzaniu sfałszowanych produktów leczniczych do legalnego łańcucha dystrybucji. Przyczyni się to do zwiększenia bezpieczeństwa pacjentów.

Leki

Medycyna

Trendy

Pacjent

  • Avatar mgondek

    RPP: najwięcej uchybień na SOR-ach i w poradniach

    Analiza rozstrzygnięć w ramach prowadzonych przez Rzecznika Praw Pacjenta postępowań wyjaśniających wskazuje, że najczęściej podnoszonymi przez wnioskodawców były naruszenie praw pacjenta do świadczeń zdrowotnych, dokumentacji medycznej, informacji oraz poszanowania intymności i godności. Dotyczyło to głównie lecznictwa szpitalnego oraz świadczeń udzielanych w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

Kadry

Dziękujemy za wizytę.

Cieszymy się, że odwiedziłeś naszą stronę. Polub nas na Facebooku lub obserwuj na Twitterze.