Autorzy więcej

Refundacja leku na chorobę Fabry'ego i opatrunków dla chorych na EB

Kolejne choroby rzadkie wchodzą do pełnej opieki refundacyjnej - poinformował minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski. Bezpłatne opatrunki dla chorych na pęcherzowe oddzielanie się naskórka (EB) i leki dla cierpiących na chorobę Fabry'ego trafią do pacjentów.

Refundacja leku na chorobę Fabry'ego i opatrunków dla chorych na EB
Łukasz Szumowski
źródło: Flickr Ministerstwo Zdrowia

"Kolejne choroby, tzw. choroby rzadkie wchodzą do pełnej opieki refundacyjnej, pełnej opieki polskiego systemu opieki zdrowia" - powiedział minister zdrowia. Dodał, że często pacjenci chorzy na chorobę rzadką to grupy około 100 osób lub kilkuset osób, były często pomijane do tej pory jako nieliczne, a warto pamiętać, że należy każdego pacjenta traktować indywidualnie.

"Wiemy, że pacjenci z EB potrzebują opatrunków, produktów do pielęgnacji skóry, do zdejmowania opatrunków, specjalnych odżywek, plastrów, środków do dezynfekcji" - mówił prof. Szumowski i dodał, że produkty te będą indywidualnie dobierane i ustalane z lekarzem w szpitalu, który wybierze pacjent, a produkty zostaną przez nich odebrane w aptece szpitalnej lub w uzasadnionych przypadkach dostarczone do domu pacjenta. "Chorzy na uzyskają bezpłatny dostęp do niezbędnych dla nich opatrunków i wyrobów medycznych. Środki te będą finansowane z pieniędzy publicznych" - podkreślił minister zdrowia.

Lista bezpłatnych wyrobów medycznych obejmuje m.in. specjalistyczne opatrunki, bandaże, opaski, przylepce, rękawy opatrunkowe, preparaty i płyny dezynfekcyjne, igły jednorazowego użytku, a także żywność specjalnego przeznaczenia medycznego.

Nowy program lekowy dla pacjentów z chorobą Fabry'ego

"Pacjenci z chorobą Fabry'ego całe lata czekali na to, aby móc mieć zrefundowane leki, które ratują ich życie i zdrowie. Ta choroba wiąże się z bólami neuropatycznymi, zaburzeniami układu sercowo-naczyniowego, chorobami kardiologicznymi i neurologicznymi. Są dwa leki, które będą dostępne dla wszystkich polskich pacjentów" - mówił minister zdrowia. Leki te od 1 września 2019 r. będą refundowane w ramach nowego programu lekowego.

"Do tej pory choroba Fabry'ego leczona była w Polsce jedynie objawowo. Teraz będzie można skutecznie jej przeciwdziałać poprzez dostarczenie do organizmu chorego brakującego enzymu" - zaznaczył minister zdrowia.


źródło: MZ/Twitter

Data:
Kategoria: Leki
Komentarze 0 skomentuj »
Musisz być zalogowany, aby publikować komentarze.

Prawo

  • Avatar mgondek

    E-zdrowie podpisane przez Prezydenta

    Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dot. wdrażania rozwiązań w obszarze e-zdrowia. Regulacja m.in. poszerza uprawnienia asystentów medycznych o możliwość wystawiania w imieniu lekarzy e-recept i e-skierowań.

Leki

Medycyna

Trendy

Pacjent

  • Avatar redakcja

    Walka o refundację leków na cukrzycę: "nie rozumiemy, dlaczego..."

    Organizacje pacjenckie domagają się wyjaśnień od obu stron procesu refundacyjnego, czyli Ministra Zdrowia i przedstawicieli firm farmaceutycznych odnośnie przeciągających się procesów refundacyjnych dla leków z grup flozyn i inkretyn. Wystosowały apel, aby zintensyfikować rozmowy na rzecz ich pilnego udostępnienia w refundacji. Podkreślają wyniki ostatnich badań, zgodnie z którymi inkretyny iniekcyjne i flozyny mają udowodniony wpływ na obniżenie ryzyka sercowo-naczyniowego.

Kadry

Dziękujemy za wizytę.

Cieszymy się, że odwiedziłeś naszą stronę. Polub nas na Facebooku lub obserwuj na Twitterze.