Autorzy więcej

SOR-y z trudem rozpoznają powikłania immunoterapii

Francuscy naukowcy sprawdzili rozpoznawalność objawów działań niepożądanych typowych dla immunoterapii wśród lekarzy z oddziałów ratunkowych, gdzie w pierwszej kolejności trafiają pacjenci z powikłaniami leczenia onkologicznego.

SOR-y z trudem rozpoznają powikłania immunoterapii
źródło: Adobe Stock

Immunoterapia w leczeniu onkologicznym polega na aktywacji układu odpornościowego w taki sposób, aby stymulował on reakcję obronną organizmu przeciwko nowotworowi. W Polsce metoda ta jest dostępna od kilku lat i refundowana w leczeniu niektórych nowotworów (czerniak, rak płuca, rak nerki). 

Spośród 409 pacjentów poddanych immunoterapii, 139 zgłosiło się w trakcie trwania leczenia na oddział ratunkowy. Najczęściej zgłaszanymi objawami były: zmęczenie (25 proc.), gorączka (23 proc.), wymioty (14 proc.), biegunka (14 proc.), duszność (12 proc.), ból brzucha (12 proc.), zaburzenia świadomości (9 proc.) i ból głowy (8 proc.). Spośród 139 osób, które zgłosiły się na oddział ratunkowy, powikłania związane z działaniami niepożądanymi immunoterapii wystąpiły u 20 (14 proc.). Najczęstszymi powikłaniami immunoterapii były: zapalenie jelit (40 proc.), zaburzenia endokrynologiczne (30 proc.), zapalenie wątroby (25 proc.) oraz toksyczność płucna (5 proc.).

Lekarze z oddziału ratunkowego tylko u 24 chorych w diagnostyce różnicowej wzięli pod uwagę powikłania immunoterapii, a rozpoznali je w 10 przypadkach, a więc tylko u połowy chorych, u których później potwierdzono te działania. Naukowcy podkreślają konieczność odpowiedniej edukacji na temat działań niepożądanych immunoterapii wśród lekarzy pracujących w oddziałach ratunkowych, gdyż szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia w przypadku powikłań często decyduje o jego skuteczności.


źródło: BMJ Journals

Data:
Kategoria: Medycyna
Komentarze 0 skomentuj »
Musisz być zalogowany, aby publikować komentarze.

Prawo

 • Avatar kjakubiak

  W skutecznym leczeniu RZS przeszkadzają błędy systemowe

  Zbyt długi czas stawiania diagnozy, wynikający z niskiej wiedzy o chorobie wśród pacjentów i lekarzy rodzinnych, trudnego dostępu do specjalistów, a także absurdy w programie lekowym - to przyczyny nieskutecznego leczenia chorych na reumatoidalne zapalenie stawów. Upływający czas jest dla nich największym czynnikiem ryzyka, a organizacja leczenia nie potrafi się do tego faktu dostosować. Mimo iż koszty programu lekowego spadają, nie rośnie liczba pacjentów leczonych lekami biologicznymi.

Leki

 • Avatar kjakubiak

  Negocjacje cenowe blokują refundację nowych leków na cukrzycę

  W Ministerstwie Zdrowia rozpatrywane są wnioski o objęcie nowych dotychczas nierefundowanych leków stosowanych w leczeniu cukrzycy, takich jak empagliflozyna, kanagliflozyna, dapagliflozyna i semaglutyd. Pozytywne rekomendacje AOTMiT, przeważnie warunkowe, nie doprowadziły do objęcia ich refundacją z powodów finansowych. Komisja Ekonomiczna odrzuciła dotychczas w ostatnich dwóch latach wszystkie propozycje finansowe producentów, oczekując, aby zaproponowali korzystniejsze ceny swoich leków.

Medycyna

Trendy

 • Avatar mgondek

  Asystenci medyczni wystawią e-receptę

  Ustawa o wdrażaniu rozwiązań w obszarze e-zdrowia została przyjęta przez Senat bez poprawek. W myśl jej zapisów asystenci medyczni będą mogli wystawiać e-recepty i e-skierowania, a recepta elektroniczna wystawiona na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej bedzie mogła zostać zrealizowana w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Pacjent

 • Avatar mgondek

  Sopot chce zmniejszyć zachorowalność na cukrzycę typu 2

  Program profilaktyki cukrzycy typu 2 w Sopocie obejmie osoby z grupy podwyższonego ryzyka, czyli od 35. do 64. roku życia. Na realizację przeznaczono ponad 260 tys. zł, z czego wartość dofinansowania z regionalnego programu operacyjnego wynosi blisko 250 tys. zł.

Kadry

Dziękujemy za wizytę.

Cieszymy się, że odwiedziłeś naszą stronę. Polub nas na Facebooku lub obserwuj na Twitterze.