Autorzy więcej

Mniejsze wydatki NFZ na programy lekowe i chemioterapię

W okresie od stycznia do czerwca 2019 roku NFZ wykorzystał 48,09 proc. (prawie 6,35 mld zł) całkowitego budżetu na refundację (13,236 mld zł), a w samym tylko czerwcu całkowita refundacja pochłonęła prawie 1,032 mld zł.

Mniejsze wydatki NFZ na programy lekowe i chemioterapię
Adam Niedzielski
źródło: Flickr MZ

Refundacja leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych dostępnych w aptece na receptę od początku roku pochłonęła ponad 4,331 mld zł (50,06 proc. całkowitego wykonania budżetu na refundację). W czerwcu wartość refundacji wyniosła prawie 679 mln zł i była mniejsza niż w maju.

W samym tylko czerwcu Narodowy Fundusz Zdrowia dopłacił do leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego objętych programami lekowymi prawie 300 mln zł (dla porównania w maju NFZ wydał na ten cel 15 mln zł więcej). Od początku roku wykorzystano na ten cel 44,61 proc. zarezerwowanej w planie finansowym na 2019 rok kwoty (3,810 mld zł).

Na leki stosowane w chemioterapii przeznaczono w czerwcu ponad 50,8 mln zł - co stanowi kwotę o 7 mln zł niższą niż w maju br. W sumie, od początku roku na ten cel przeznaczono 320,32 mln zł co stanowi 43,32 proc. całkowitego wykonania budżetu na refundację.


źródło: NFZ

Data:
Kategoria: Leki
Tagi: #nfz #refundacja #koszty
Komentarze 0 skomentuj »
Musisz być zalogowany, aby publikować komentarze.

Prawo

 • Avatar kjakubiak

  W skutecznym leczeniu RZS przeszkadzają błędy systemowe

  Zbyt długi czas stawiania diagnozy, wynikający z niskiej wiedzy o chorobie wśród pacjentów i lekarzy rodzinnych, trudnego dostępu do specjalistów, a także absurdy w programie lekowym - to przyczyny nieskutecznego leczenia chorych na reumatoidalne zapalenie stawów. Upływający czas jest dla nich największym czynnikiem ryzyka, a organizacja leczenia nie potrafi się do tego faktu dostosować. Mimo iż koszty programu lekowego spadają, nie rośnie liczba pacjentów leczonych lekami biologicznymi.

Leki

 • Avatar mgondek

  Leki biopodobne przynoszą oszczędności

  O oszczędnościach uzyskiwanych dzięki refundacji leków biopodobnych rozmawiali eksperci podczas debaty zorganizowanej przez Izbę Gospodarczą "FARMACJA POLSKA". Uczestnicy dyskusji podkreślali, że celem wprowadzania leków biopodobnych powinien być także wzrost liczby pacjentów leczonych biologicznie.

Medycyna

Trendy

 • Avatar mgondek

  Asystenci medyczni wystawią e-receptę

  Ustawa o wdrażaniu rozwiązań w obszarze e-zdrowia została przyjęta przez Senat bez poprawek. W myśl jej zapisów asystenci medyczni będą mogli wystawiać e-recepty i e-skierowania, a recepta elektroniczna wystawiona na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej bedzie mogła zostać zrealizowana w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Pacjent

 • Avatar kjakubiak

  Opieka transgraniczna nie działa wystarczająco dobrze

  Pacjenci w Unii Europejskiej wciąż napotykają trudności w korzystaniu z rozwiązań przewidzianych w unijnej dyrektywie w sprawie transgranicznej opieki zdrowotnej – stwierdzono w nowym sprawozdaniu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. Aby osiągnąć ambitne cele w dziedzinie transgranicznej opieki zdrowotnej w UE, konieczne jest usprawnienie zarządzania.

Kadry

Dziękujemy za wizytę.

Cieszymy się, że odwiedziłeś naszą stronę. Polub nas na Facebooku lub obserwuj na Twitterze.