Autorzy więcej

Mniejsza liczba zakażeń HPV potwierdza skuteczność szczepienia

Na łamach "The Lancet" opublikowano wyniki metaanalizy dotyczącej wpływu szczepienia przeciwko HPV na częstość zakażeń tym wirusem - wykazano znaczące zmniejszenie występowania zakażeń HPV w ciągu 5-8 lat od wprowadzenia szczepień.

Mniejsza liczba zakażeń HPV potwierdza skuteczność szczepienia
źródło: Adobe Stock

Mniej zakażeń HPV w ciągu 5-8 lat od wprowadzenia szczepień

Metaanaliza obejmowała 65 badań z 14 wysoko rozwiniętych krajów i wykazała znaczące zmniejszenie występowania zakażeń HPV w ciągu 5-8 lat od wprowadzenia szczepień – dla HPV typu 16 i 18 o 83 proc. wśród dziewcząt w wieku 13-19 lat oraz o 66 proc. w grupie wiekowej 20-24 lata.

Z kolei dla HPV typu 31, 33 i 45 w grupie dziewcząt w wieku 13-19 lat częstość ta zmniejszyła się o 54 proc. Zmniejszyła się również częstość występowania kłykcin kończystych okolic płciowych, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Dodatkowo udowodniono zmniejszenie częstości CIN (śródnabłonkowej neoplazji; CIN, Cervical Intraepithelial Neoplasia) drugiego stopnia o 51 proc. wśród dziewcząt w wieku 15-19 lat oraz o 31 proc. wśród kobiet w wieku 20-24 lata.

Szczepienie chłopców zapobiega przenoszeniu wirusa na partnerkę

Autorzy badania podkreślają, że dotyczyło ono lat, w których szczepienia obejmowały tylko dziewczynki, a wprowadzenie ich również dla chłopców może przynieść jeszcze lepsze efekty - zapobiega rozwojowi m.in. raka prącia oraz przenoszeniu wirusa z partnera na partnerkę.

Wirus brodawczaka ludzkiego jest przenoszony drogą płciową i może być przyczyną raka szyjki macicy. Niektóre typy HPV powodują powstanie w okolicy narządów płciowych i odbytu zmian łagodnych, takich jak kłykciny kończyste. Typy 16 i 18 skutkują śródnabłonkową neoplazją, która może prowadzić do raka szyjki macicy.


 źródło: The Lancet

Data:
Kategoria: Medycyna
Komentarze 0 skomentuj »
Musisz być zalogowany, aby publikować komentarze.

Prawo

 • Avatar kjakubiak

  W skutecznym leczeniu RZS przeszkadzają błędy systemowe

  Zbyt długi czas stawiania diagnozy, wynikający z niskiej wiedzy o chorobie wśród pacjentów i lekarzy rodzinnych, trudnego dostępu do specjalistów, a także absurdy w programie lekowym - to przyczyny nieskutecznego leczenia chorych na reumatoidalne zapalenie stawów. Upływający czas jest dla nich największym czynnikiem ryzyka, a organizacja leczenia nie potrafi się do tego faktu dostosować. Mimo iż koszty programu lekowego spadają, nie rośnie liczba pacjentów leczonych lekami biologicznymi.

Leki

Medycyna

Trendy

 • Avatar mgondek

  Asystenci medyczni wystawią e-receptę

  Ustawa o wdrażaniu rozwiązań w obszarze e-zdrowia została przyjęta przez Senat bez poprawek. W myśl jej zapisów asystenci medyczni będą mogli wystawiać e-recepty i e-skierowania, a recepta elektroniczna wystawiona na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej bedzie mogła zostać zrealizowana w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Pacjent

 • Avatar mgondek

  Polki nadal nie wykonują regularnych badań piersi

  Najczęstszymi powodami są lęk przed otrzymaniem diagnozy, trudnym leczeniem, naznaczeniem społecznym, czy obawa przed brakiem dostępu do terapii. Ten lęk każdego roku skutecznie powstrzymuje Polki przed regularnymi badaniami, rozmową o zdrowiu, a także poinformowaniem najbliższych o diagnozie raka piersi.

Kadry

Dziękujemy za wizytę.

Cieszymy się, że odwiedziłeś naszą stronę. Polub nas na Facebooku lub obserwuj na Twitterze.