Autorzy więcej

Magnetyczny znacznik precyzyjnie lokalizuje guza piersi

Specjaliści ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze skorzystali z nowej metody oznaczania niedużych, operacyjnych guzów piersi - oznaczyli guza za pomocą specjalnego magnetycznego znacznika.

Magnetyczny znacznik precyzyjnie lokalizuje guza piersi
Dawid Murawa
źródło: Kolegium Lekarzy Chirurgów

Nowa metoda magnetycznego oznaczania standardem

Metoda, która stosowana jest w światowej medycynie od niemal dwóch lat, dedykowana jest pacjentkom z małymi guzami piersi, często położonymi głęboko, a przez to niewyczuwalnymi palpacyjnie. Jej przeprowadzenie jest możliwe, ponieważ zielonogórski szpital dysponuje odpowiednim sprzętem, znacznie droższym, niż ten tradycyjny. Zabieg wykonywany jest obecnie rutynowo.

"Do końca roku planujemy wykonać go jeszcze na około 50 pacjentkach" – powiedział prof. Dawid Murawa, kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, inicjator przeprowadzenia tego typu zabiegu. 

Precyzyjna lokalizacja guza

Metoda polega na oznaczeniu guza za pomocą specjalnego magnetycznego znacznika. Do ciała podczas USG lub mammografii wprowadza się igłę, którą - po dotarciu do guza - wstrzykuje się znacznik. Dzięki temu, operujący lekarze łatwiej lokalizują kwalifikujący się do wycięcia nowotwór.

Zdaniem prof. Dawida Murawy, wykorzystanie specjalnego magnetycznego znacznika do wskazywania guzów piersi pozwala na skuteczniejsze usunięcie nowotworu, a co najważniejsze - jest także o wiele bardziej komfortowe dla pacjentek.

Magnetyczny znacznik można wprowadzić nawet 30 dni przed zabiegiem i jest całkowicie niewyczuwalny przez pacjentki. Podczas operacji przyłożona do piersi sonda lokalizuje znacznik, dzięki czemu chirurdzy dokładnie wiedzą, w którym miejscu znajduje się guz. 


źródło: Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Data:
Kategoria: Medycyna
Komentarze 0 skomentuj »
Musisz być zalogowany, aby publikować komentarze.

Prawo

 • Avatar mgondek

  PharmaNET: za dużo uprawnień w ręce samorządu aptekarskiego

  ZPA PharmaNET pozytywnie odnosi się do głównego celu projektu ustawy o zawodzie farmaceuty, jakim jest kompleksowe uregulowanie zasad wykonywania zawodu farmaceuty w Polsce, jednak wskazuje, że projekt w wielu miejscach wymaga doprecyzowania - zwłaszcza w punktach zwiększających uprawnienia samorządu aptekarskiego.

Leki

Medycyna

Trendy

 • Avatar kjakubiak

  Andrzej Matyja: gdybym był ministrem zdrowia...

  Najważniejsze jest zdecydowane przyspieszenie zwiększenia nakładów, a dofinansowanie można zapewnić przez stopniowy wzrost składki zdrowotnej. Następnie jasne określenie roli lekarza POZ i jego pozycji w systemie. Kolejna sprawa - to lepsze wykorzystywanie zasobów informatycznych i informacyjnych, które posiada Narodowy Fundusz Zdrowia. Lekarz nie jest urzędnikiem, trzeba odbiurokratyzować jego pracę i pozwolić mu leczyć. Trzeba też zająć się prawdziwą edukacją zdrowotną i zwiększyć świadomość społeczną na temat zdrowia, m.in. wprowadzając ustawę o prawach i obowiązkach pacjenta.

Pacjent

 • Avatar mgondek

  Polki nadal nie wykonują regularnych badań piersi

  Najczęstszymi powodami są lęk przed otrzymaniem diagnozy, trudnym leczeniem, naznaczeniem społecznym, czy obawa przed brakiem dostępu do terapii. Ten lęk każdego roku skutecznie powstrzymuje Polki przed regularnymi badaniami, rozmową o zdrowiu, a także poinformowaniem najbliższych o diagnozie raka piersi.

Kadry

Dziękujemy za wizytę.

Cieszymy się, że odwiedziłeś naszą stronę. Polub nas na Facebooku lub obserwuj na Twitterze.