Autorzy więcej

Uzależnienie od Chin utrapieniem polskich producentów leków

W opinii senatora Konstantego Radziwiłła, ostatni "kryzys lekowy" został sztucznie nadmuchany przez media i opozycję, a jego przyczynami są uzależnienie zaopatrzenia w substancje produkowane w Chinach i nielegalny wywóz leków.

Uzależnienie od Chin utrapieniem polskich producentów leków
Konstanty Radziwiłł
źródło: senat.gov.pl

Kryzys lekowy nadmuchany przez media i opozycję

Konstanty Radziwiłł jako jedną z przyczyn okresowego braku leków wskazał nielegalny wywóz leków z Polski, który według niego jest już rozwiązany.

"Europejscy producenci leków, których zabrakło, zaopatrywali się w jednej - zlokalizowanej w Chinach - fabryce produkującej substancję czynną. To właśnia ta fabryka z dnia na dzień, bez uprzedzenia, ograniczyła produkcję i dostawy, a to stało się czynnikiem spustowym całego problemu, który został rozdmuchany przez media i podchwycony przez opozycję" - uznał Konstanty Radziwiłł za drugą, bezpośrednią przyczynę oganiczonej dostępności leków. Dodał, że problem sprowadził się do braku jednego leku stosowanego w leczeniu niedoczynności tarczycy, a zaniepokojeni pacjenci w obawie przed jego brakami, kupowali go na zapas.

"Polityka przemysłu farmaceutycznego z Europy przeniosła "najbrudniejszy element" produkcji leków właśnie do Chin i spowodowała to, że Polska stała się całkowicie od niego zależna" - podkreślił senator.

Braki leków w centrum dyskusji medialnej

Profesor Łukasz Kaczmarek, były dyrektor Instytutu Farmaceutycznego tłumaczył, że europejscy producenci nie byli w stanie sprostać cenowej konkurencji producentów z Azji - początkowo głównie z Indii, a później przede wszystkim z Chin. Azjatyccy producenci byli tańsi, ponieważ nie przestrzegali norm jakościowych, nie dbali o ochronę środowiska, a w dodatku pracownikom płacili znacznie mniej niż firmy w Europie. 

W podobnym tonie wypowiedział się wcześniej Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, wskazując że Polska nie może konkurować ceną z Chinami.

Z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że w aptekach dostępne są zamienniki leków, a doniesienia o kryzysie lekowym są nieprawdziwe.


źródło: Facebook - Konstanty Radziwiłł / mZdrowie.pl

Data:
Kategoria: Leki
Komentarze 0 skomentuj »
Musisz być zalogowany, aby publikować komentarze.

Prawo

 • Avatar kjakubiak

  Szpitale i przychodnie nie potrafią liczyć kosztów leczenia

  AOTMiT przygotowała propozycję nowego standardu liczenia kosztów w podmiotach leczniczych. Zdecydowana większość szpitali i przychodni nie wie, ile kosztuje leczenie konkretnego pacjenta ani nie zna kosztów JGP. Nie posiada bowiem zintegrowanych systemów, nie stosuje jednolitych zasad rachunku kosztów, nadal w wielu przypadkach króluje w nich ręczne liczenie za pomocą arkuszy Excel.

Leki

Medycyna

Trendy

 • Avatar mgondek

  WUM najlepszą uczelnią medyczną w Polsce

  W najnowszym światowym rankingu szkół wyższych CWUR - The Center for World University Rankings na lata 2019-2020, Warszawski Uniwersytet Medyczny został oceniony najwyżej spośród krajowych uniwersytetów medycznych.

Pacjent

 • Avatar mgondek

  RPP: najwięcej uchybień na SOR-ach i w poradniach

  Analiza rozstrzygnięć w ramach prowadzonych przez Rzecznika Praw Pacjenta postępowań wyjaśniających wskazuje, że najczęściej podnoszonymi przez wnioskodawców były naruszenie praw pacjenta do świadczeń zdrowotnych, dokumentacji medycznej, informacji oraz poszanowania intymności i godności. Dotyczyło to głównie lecznictwa szpitalnego oraz świadczeń udzielanych w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

Kadry

Dziękujemy za wizytę.

Cieszymy się, że odwiedziłeś naszą stronę. Polub nas na Facebooku lub obserwuj na Twitterze.