Autorzy więcej

Spadła wartość sprzedaży leków w czerwcu

W porównaniu z majem 2019 roku wartość sprzedaży leków w czerwcu spadła we wszystkich segmentach, a poziom współpłacenia pacjentów za leki refundowane był również niższy.

Spadła wartość sprzedaży leków w czerwcu
Jarosław Frąckowiak
źródło: PEX PharmaSequence

W porównaniu z majem sprzedaż spadła

Z raportu PEX PharmaSequence wynika, że w porównaniu z majem 2019 roku sprzedaż spadła we wszystkich segmentach. Sprzedaż leków refundowanych spadła o 60,5 mln zł (-5,7 proc.), sprzedaż leków pełnopłatnych o 33,1 mln zł (-4,9 proc.), natomiast sprzedaż odręczna zmniejszyła się o 30,4 mln zł (-2,5 proc.).

Średnia cena detaliczna leku w czerwcu wyniosła 21,4 zł i była o 0,9 proc. niższa w porównaniu z poprzednim miesiącem, a względem analogicznego okresu 2018 r. cena wzrosła o 1,9 proc.

Średnia cena detaliczna recept refundowanych to 28,3 zł (wzrost o 1,2 proc. w stosunku do czerwca 2018), średnia cena produktów z recept pełnopłatnych to 26,4 zł (wzrost o 3,9 proc. vs czerwiec 2018), średnia cena detaliczna sprzedaży odręcznej to 16,2 zł (wzrost o 3,9 proc. vs czerwiec 2018).

Średnia marża apteczna dla wszystkich leków w czerwcu br. wyniosła 24,7 proc. i była o 0,2 pp. mniejsza niż marża w analogicznym okresie 2018 r., w porównaniu z majem marża zwiększyła się o 0,4 pp.

Wartość refundacji niższa niż w maju

W czerwcu refundacja leków osiągnęła wartość 748 mln zł, tj. o 3,3 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2018 r. Poziom współpłacenia pacjentów za leki refundowane wyniósł w czerwcu 24,6 proc. i był niższy w przybliżeniu o 0,2 pp. niż w maju 2019 r., oraz niższy o 4,3 pp. w porównaniu z analogicznym okresem 2018 roku.

Rynek apteczny w czerwcu 2019 roku zanotował sprzedaż na poziomie 2 844 mln zł. Wartość sprzedaży wobec analogicznego okresu 2018 wzrosła o 53,2 mln zł (+1,9 proc.). W stosunku do poprzedniego miesiąca sprzedaż zmniejszyła się o 125,6 mln zł (-4,2 proc.).

Obrót statystycznej apteki w czerwcu 2019 wyniósł 200 tys. zł - wzrost o 7,2 proc. względem analogicznego okresu 2018 roku.


źródło: PEX PharmaSequence

Data:
Kategoria: Fakty
Komentarze 0 skomentuj »
Musisz być zalogowany, aby publikować komentarze.

Prawo

 • Avatar mgondek

  PharmaNET: za dużo uprawnień w ręce samorządu aptekarskiego

  ZPA PharmaNET pozytywnie odnosi się do głównego celu projektu ustawy o zawodzie farmaceuty, jakim jest kompleksowe uregulowanie zasad wykonywania zawodu farmaceuty w Polsce, jednak wskazuje, że projekt w wielu miejscach wymaga doprecyzowania - zwłaszcza w punktach zwiększających uprawnienia samorządu aptekarskiego.

Leki

Medycyna

Trendy

 • Avatar mgondek

  RPP proponuje wprowadzenie do szkół przedmiotu "Wiedza o zdrowiu"

  Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Chmielowiec, wystąpił do ministra zdrowia i ministra edukacji z prośbą o rozważenie wprowadzenia przedmiotu „Wiedza o zdrowiu” do szkolnego programu nauczania. Zarówno w ocenie Rzecznika Praw Pacjenta, jak i Najwyższej Izby Kontroli istotnym elementem strategii ochrony zdrowia powinien być rozwój edukacji kształtującej świadomość osobistej odpowiedzialności obywateli za swoje zdrowie.

Pacjent

 • Avatar mgondek

  Sopot chce zmniejszyć zachorowalność na cukrzycę typu 2

  Program profilaktyki cukrzycy typu 2 w Sopocie obejmie osoby z grupy podwyższonego ryzyka, czyli od 35. do 64. roku życia. Na realizację przeznaczono ponad 260 tys. zł, z czego wartość dofinansowania z regionalnego programu operacyjnego wynosi blisko 250 tys. zł.

Kadry

Dziękujemy za wizytę.

Cieszymy się, że odwiedziłeś naszą stronę. Polub nas na Facebooku lub obserwuj na Twitterze.