Autorzy więcej

Polski smartwatch bezinwazyjnie zmierzy poziom glukozy we krwi

Absolwenci Politechniki Wrocławskiej pracują nad urządzeniem do mierzenia poziomu glukozy we krwi przy pomocy światła - pomiar prowadzony będzie z wykorzystaniem metod optycznych i spektrofotometrycznych. Ma ono pomóc przede wszystkim diabetykom, ale także osobom będącym na diecie czy sportowcom.

Polski smartwatch bezinwazyjnie zmierzy poziom glukozy we krwi
źródło: Adobe Stock

Najpierw Apple i Google, teraz Politechnika Wrocławska

Maciej Wysocki - współzałożyciel startupu - przyznał, że pomysł na stworzenie bezinwazyjnej metody badania stężenia glukozy nie jest nowy; w ostatnich latach nad takimi projektami pracowały zarówno firmy prywatne, takie jak Apple i Google, czy korporacje farmaceutyczne i konsorcja naukowe. Jednak - jak dodał - proponowane dotychczas rozwiązania, np. tatuaże, implanty czy specjalne soczewki, okazywały się niezwykle trudne lub kosztowne we wdrożeniu i w efekcie badania zarzucano.

Jak tłumaczą konstruktorzy, opracowana przez nich metoda zakłada kilkukrotne oświetlenie skóry światłem o określonej długości fali, a następnie przeanalizowanie otrzymanych wyników.

"Badamy m.in., jak bardzo światło zostało rozproszone, pochłonięte przez skórę i jak zmieniło się jego spektrum. Może się to wydawać proste, ale cały sekret tkwi w analizie matematycznej tych pomiarów. Największym problemem był dla nas fakt, że człowiek, mówiąc kolokwialnie, jest "mieszanką" wielu związków, które mocno rozpraszają światło i dają wiele różnych sygnałów. Musieliśmy stworzyć takie rozwiązania, żeby wyciągnąć z pozyskanych danych tylko informacje dotyczące glukozy" - wyjaśnił Jakub Niemczuk, dyrektor techniczny.

„Aktualnie badając próbki krwi i skóry osiągaliśmy dokładność na poziomie stosowanych powszechnie glukometrów paskowych z granicą błędu plus-minus 15 proc. Cały czas staramy się, żeby wyniki były bardziej precyzyjne. Należy również podkreślić, że oświetlanie jest całkowicie bezpieczne, w żaden sposób nie wpływa na skórę i tkanki" – dodał Wysocki.

Smartwatch sprawdzi również poziom cholesterolu

Naukowcy podkreślają, że początkowo zegarek ma pokazywać jedynie stężenie glukozy. Docelowo ma ono działać na zasadzie smartwatcha z dedykowaną aplikacją. Zegarek będzie też można zaprogramować tak, aby automatycznie mierzył poziom glukozy w określonych odstępach czasu. Jak dodają twórcy startupu, nie jest też wykluczone, że w przyszłości zostaną wprowadzone opcje sprawdzenia poziomu cholesterolu, hemoglobiny czy nawodnienia organizmu.

Pod koniec tego roku konstruktorzy chcą przeprowadzić oficjalne eksperymenty medyczne, które mają potwierdzić wyniki prowadzonych przez nich badań. Urządzenie ma trafić na rynek jako gadżet sportowy w połowie 2020 roku, a jego koszt wyniesie ok. 2 tys. zł. Następnie twórcy będą się także starali o uzyskanie certyfikacji medycznej.


źródło: PAP Nauka w Polsce

Data:
Kategoria: Trendy
Komentarze 0 skomentuj »
Musisz być zalogowany, aby publikować komentarze.

Prawo

 • Avatar mgondek

  PharmaNET: za dużo uprawnień w ręce samorządu aptekarskiego

  ZPA PharmaNET pozytywnie odnosi się do głównego celu projektu ustawy o zawodzie farmaceuty, jakim jest kompleksowe uregulowanie zasad wykonywania zawodu farmaceuty w Polsce, jednak wskazuje, że projekt w wielu miejscach wymaga doprecyzowania - zwłaszcza w punktach zwiększających uprawnienia samorządu aptekarskiego.

Leki

Medycyna

Trendy

 • Avatar mgondek

  WUM najlepszą uczelnią medyczną w Polsce

  W najnowszym światowym rankingu szkół wyższych CWUR - The Center for World University Rankings na lata 2019-2020, Warszawski Uniwersytet Medyczny został oceniony najwyżej spośród krajowych uniwersytetów medycznych.

Pacjent

 • Avatar kjakubiak

  Opieka transgraniczna nie działa wystarczająco dobrze

  Pacjenci w Unii Europejskiej wciąż napotykają trudności w korzystaniu z rozwiązań przewidzianych w unijnej dyrektywie w sprawie transgranicznej opieki zdrowotnej – stwierdzono w nowym sprawozdaniu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. Aby osiągnąć ambitne cele w dziedzinie transgranicznej opieki zdrowotnej w UE, konieczne jest usprawnienie zarządzania.

Kadry

Dziękujemy za wizytę.

Cieszymy się, że odwiedziłeś naszą stronę. Polub nas na Facebooku lub obserwuj na Twitterze.