Autorzy więcej

PZPPF: poprawić dostępność do leków biologicznych dzięki obniżkom cen

Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego opublikował komunikat dotyczący wykorzystania oszczędności, uzyskanych dzięki niższym cenom leków biologicznych, do poprawy dostępności pacjentów do leczenia - poniżej jego treść.

PZPPF: poprawić dostępność do leków biologicznych dzięki obniżkom cen
Grzegorz Rychwalski
źródło: PZPPF

Po wygaśnięciu ochrony patentowej jednego z najdroższych leków biologicznych w wyniku pojawienia się konkurencji jego cena spadła o 80 proc. Jednak zaoszczędzone środki nie zostały przeznaczone na zwiększenie dostępu do tej terapii. Krajowi producenci leków proponują, aby uzyskane dzięki obniżkom cen oszczędności przeznaczać na poprawę dostępności do leczenia biologicznego.

Zamiana leku biologicznego jednego producenta na taki sam produkt innego jest bezpieczna i zgodna z wiedzą medyczną oraz obowiązującymi przepisami, a dodatkowo generuje olbrzymie oszczędności. Dlatego w związku z pojawiającymi się w mediach wypowiedziami będącymi nadinterpretacją wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28 maja 2019 r. (sygn. akt II OSK 1114/19) dotyczącego decyzji Rzecznika Praw Pacjenta z 11 czerwca 2018 r. o naruszenie praw pacjenta przy organizowaniu przetargów na leki biologiczne przypominamy, że Rzecznik wielokrotnie podkreślał, iż nie podważa skuteczności leczenia lekami biologicznymi równoważnymi wobec produktu, któremu wygasła ochrona patentowa.  

Nadinterpretacja nie służy chorym 

- To, co bywa dopowiadane do ww. wyroku to teza, jakoby zamiana leku biologicznego referencyjnego na biorównoważny miała naruszać prawa pacjentów. Tymczasem pacjentom w toku leczenia przysługują określone prawa, a jednym z podstawowych jest możliwość wyrażenia zgody lub odmowy na udzielenie świadczeń zdrowotnych. Nie należy jednak utożsamiać tego prawa z wyborem konkretnego leku – wyjaśnia mecenas Jacek Myszko z kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. - Leki biologiczne równoważne zapewniają taką samą jakość, bezpieczeństwo i skuteczność działania, jak leki referencyjne, a ich stosowanie jest zgodne z aktualną wiedzą medyczną. Bezpieczeństwo zamiany zostało potwierdzone w wielu badaniach klinicznych i nie budzi dziś żadnych wątpliwości– przypomina Grzegorz Rychwalski, wiceprezes PZPPF.  

Czego dotyczył wyrok? 

Zastrzeżenia Rzecznika Praw Pacjenta budził brak w procedurze przetargowej ewentualnego powrotu do wcześniej stosowanego leku ze względu na wskazania medyczne. - Tak, jak w przypadku każdego leku, również przy stosowaniu leków biologicznych referencyjnych i biorównoażnych  mogą wystąpić działania niepożądane albo zestaw indywidualnych cech osobniczych pacjenta, które nie pozwolą na zamianę w konkretnym przypadku. Dlatego w procedurach szpitalnych trzeba uwzględniać także takie teoretycznie możliwe, jednostkowe przypadki – tłumaczy mec. Myszko. 

Rzecznik Praw Pacjenta w swoim oświadczeniu podkreślił, że z jego decyzji nie można jednak wywieść zastrzeżeń, co do tego, że szpital dokonuje zakupów leków w trybie przetargowym.   

Taniej o 80 proc.

Krajowi producenci leków przypominają jednocześnie, że pojawianie się na rynku coraz większej liczby leków biologicznych równoważnych obniża koszt tych terapii, co powinno poprawić dostęp do leczenia biologicznego w Polsce. Jest on bowiem wciąż znacznie gorszy niż w innych krajach UE. Tymczasem zgodnie z informacjami Ministerstwa Zdrowia, w wyniku wprowadzenia na rynek adalimumabu kilku producentów jego cena spadła o ponad 80 roc. Jednak liczba pacjentów leczona w programach tym lekiem nie zwiększyła się. Dlatego PZPPF proponuje wykorzystanie zaoszczędzonych środków w ramach konkretnego programu na zwiększenie liczby leczonych w tym właśnie programie.

Data:
Kategoria: Leki
Komentarze 0 skomentuj »
Musisz być zalogowany, aby publikować komentarze.

Prawo

 • Avatar kjakubiak

  W skutecznym leczeniu RZS przeszkadzają błędy systemowe

  Zbyt długi czas stawiania diagnozy, wynikający z niskiej wiedzy o chorobie wśród pacjentów i lekarzy rodzinnych, trudnego dostępu do specjalistów, a także absurdy w programie lekowym - to przyczyny nieskutecznego leczenia chorych na reumatoidalne zapalenie stawów. Upływający czas jest dla nich największym czynnikiem ryzyka, a organizacja leczenia nie potrafi się do tego faktu dostosować. Mimo iż koszty programu lekowego spadają, nie rośnie liczba pacjentów leczonych lekami biologicznymi.

Leki

 • Avatar kjakubiak

  Negocjacje cenowe blokują refundację nowych leków na cukrzycę

  W Ministerstwie Zdrowia rozpatrywane są wnioski o objęcie nowych dotychczas nierefundowanych leków stosowanych w leczeniu cukrzycy, takich jak empagliflozyna, kanagliflozyna, dapagliflozyna i semaglutyd. Pozytywne rekomendacje AOTMiT, przeważnie warunkowe, nie doprowadziły do objęcia ich refundacją z powodów finansowych. Komisja Ekonomiczna odrzuciła dotychczas w ostatnich dwóch latach wszystkie propozycje finansowe producentów, oczekując, aby zaproponowali korzystniejsze ceny swoich leków.

Medycyna

Trendy

Pacjent

 • Avatar mgondek

  Pacjenci z implantami powinni ostrożnie podchodzić do współżycia seksualnego

  Czy seks może być groźny dla pacjenta ze wszczepionym urządzeniem wspomagającym pracę serca? Jakie jest ryzyko, że porywy namiętności spowodują wyładowanie kardiowertera-defibrylatora? Kiedy po zabiegu można na nowo podjąć współżycie? Na pytania odpowiada dr hab. n. med. Maciej Kempa, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Kadry

Dziękujemy za wizytę.

Cieszymy się, że odwiedziłeś naszą stronę. Polub nas na Facebooku lub obserwuj na Twitterze.