Autorzy więcej

Specjaliści z WUM diagnozują kardiomiopatie

Specjaliści I Katedry i Kliniki Kardiologii UCK WUM, kierowanej przez prof. Grzegorza Opolskiego, rozpoczęli program szerokiej diagnostyki pacjentów z kardiomiopatiami. Do programu włączani są pacjenci głównie z zapalną kardiomiopatią mięśnia sercowego - jednostką chorobową, która dotyka głównie młodych dorosłych.

Specjaliści z WUM diagnozują kardiomiopatie
źródło: I Katedra i Klinika Kardiologii UCK WUM

Współpraca z Włochami i Niemcami

Eksperci z warszawskiej uczelni współpracują również z Uniwersytetem w Padwie (Włochy) oraz Uniwersytetem w Tuebingen (Niemcy).

"Do programu włączani są pacjenci, którzy są do nas kierowani przez lekarzy z podejrzeniem zapalenia mięśnia sercowego/kardiomiopatii zapalnej. Następnie pacjenci są diagnozowani i leczeni w ramach opieki szpitalnej i ambulatoryjnej I Katedry i Kliniki Kardiologii UCK WUM. Obecnie nie prowadzimy badań przesiewowych, stąd pacjenci sami nie mogą się zgłosić do programu" – mówi dr. n. med. Krzysztof Ozierański.

Rozpoznanie kardiomiopatii zapalnej jest trudne

"Rozpoznanie kardiomiopatii zapalnej jest bardzo wymagającym procesem diagnostycznym, stąd choroba ta jest często pomijana, prowadząc do postępu choroby. Przebieg kardiomiopatii zapalnej może być łagodny lub bardzo zaawansowany i przebiegać pod postacią groźnych zaburzeń rytmu serca oraz ciężkiej niewydolności serca, niejednokrotnie wymagającej transplantacji serca" - dodaje rzeczniczka prasowa WUM, Marta Wojtach.

Prof. dr hab. med. Marcin Grabowski i dr. n. med. Krzysztof Ozierański oraz z I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM we współpracy z dr hab. Maksymilianem Opolskim z Instytutu Kardiologii w Warszawie wykonali zabieg biopsji mięśnia sercowego u dwójki pacjentów - 27-letniego mężczyzny i 35-letniej kobiety - z podejrzeniem zapalenia mięśnia sercowego.

Zabiegi wykonano z dostępu szyjnego oraz udowego pobierając bioptaty do dalszych oznaczeń laboratoryjnych. W skład zespołu weszli ponadto dr Agata Tymińska (echokardiografia), dr n. med. Łukasz Januszkiewicz (asysta) oraz zespół techników i pielęgniarek zabiegowych.


źródło: WUM / PAP Nauka w Polsce

Data:
Kategoria: Medycyna
Komentarze 0 skomentuj »
Musisz być zalogowany, aby publikować komentarze.

Prawo

 • Avatar kjakubiak

  Szpitale i przychodnie nie potrafią liczyć kosztów leczenia

  AOTMiT przygotowała propozycję nowego standardu liczenia kosztów w podmiotach leczniczych. Zdecydowana większość szpitali i przychodni nie wie, ile kosztuje leczenie konkretnego pacjenta ani nie zna kosztów JGP. Nie posiada bowiem zintegrowanych systemów, nie stosuje jednolitych zasad rachunku kosztów, nadal w wielu przypadkach króluje w nich ręczne liczenie za pomocą arkuszy Excel.

Leki

Medycyna

Trendy

 • Avatar kjakubiak

  Lawinowy wzrost liczby wniosków w ramach RDTL

  Od początku roku do Ministerstwa Zdrowia trafiły już 864 wnioski o wydanie zgody na pokrycie kosztów leku w ramach procedury Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowych. Tymczasem w całym 2018 roku złożono ich 818, co oznacza że ich liczba wzrosła niemal dwukrotnie.

Pacjent

 • Avatar mgondek

  Sopot chce zmniejszyć zachorowalność na cukrzycę typu 2

  Program profilaktyki cukrzycy typu 2 w Sopocie obejmie osoby z grupy podwyższonego ryzyka, czyli od 35. do 64. roku życia. Na realizację przeznaczono ponad 260 tys. zł, z czego wartość dofinansowania z regionalnego programu operacyjnego wynosi blisko 250 tys. zł.

Kadry

Dziękujemy za wizytę.

Cieszymy się, że odwiedziłeś naszą stronę. Polub nas na Facebooku lub obserwuj na Twitterze.