Autorzy więcej

Osteoporozę lekceważymy, a może prowadzić nawet do śmierci

Badania przeprowadzone w Polsce i 7 innych krajach Europy wykazują, że na poziomie opieki podstawowej powszechnie lekceważy się zagrożenie osteoporozą. Dotyczy to również tych kobiet, które znajdują się w grupie zagrożonej złamaniami osteoporotycznymi nie tylko z uwagi na wiek.

Osteoporozę lekceważymy, a może prowadzić nawet do śmierci
Ewa Sewerynek
źródło: mZdrowie

Złamania osteoporotyczne są przyczyną niesprawności, a nawet śmierci

Wiedza o patogenezie i fizjologii osteoporozy rozwija się, ale społeczno-ekonomiczna skala problemu pozostaje niedoszacowana i niedoceniona. Zbierane dane, o charakterze wycinkowym, sugerują dynamiczny rozwój cichej epidemii.

Najważniejszym czynnikiem ryzyka pojawienia się osteoporozy jest wiek i związane z nim obniżenie poziomu hormonów płciowych: estrogenu u kobiet i testosteronu u mężczyzn. Na osteoporozę choruje 1/3 kobiet oraz 1/8 mężczyzn. Co więcej, połowa kobiet i 20 proc. mężczyzn w wieku powyżej 50 lat doznaje przynajmniej jednego złamania ze względu na małą masę kostną w typowych lokalizacjach, m.in.: szyjka kości udowej, kość ramienna, kość promieniowa. Złamania osteoporotyczne stanowią poważną przyczynę niesprawności, kalectwa, a nawet śmierci. Po złamaniu szyjki kości udowej około 20 proc. kobiet umiera w ciągu pierwszych 6 miesięcy, a 50 proc. po upływie roku. Liczba złamań bliższego końca kości udowej u mężczyzn jest mniejsza, ale śmiertelność jest większa niż u kobiet i wynosi ok. 30 proc. w ciągu roku. Połowa pacjentów, którzy przeżywają, doznaje trwałego kalectwa lub innej formy niepełnosprawności.

Należy ujednolicić standardy diagnostyczne i terapeutyczne

Zapobieganie złamaniom osteoporotycznym oraz ich skuteczne leczenie wymaga ujednolicenia standardu postępowania diagnostycznego i terapeutycznego. Dużym problemem jest bowiem rozmycie odpowiedzialności za opiekę nad pacjentem pomiędzy specjalistami różnych dziedzin medycyny.

Profesor Ewa Sewerynek podkreśla, że „istotna jest także edukacja społeczna, która zaleci odpowiedni styl życia, skieruje uwagę na zdrowie kości i skoryguje obiegowe poglądy, że np. osteoporozę można wyleczyć suplementami diety i witaminą D. Choć warto podkreślić, iż suplementacja preparatami wapnia i witaminy D3 jest bardzo ważna, gdyż zwiększa efektywność leków antyresorpcyjnych i wyrównanie gospodarki wapniowo-witaminowej, zmniejsza ryzyko hipokalcemii w trakcie stosowania terapii osteoporozy”.

Diagnozowanie osteoporozy na niskim poziomie

Osteoporoza polega na postępującym ubytku masy kostnej, prowadzącym do nadmiernej kruchości kości. Destrukcja układu kostnego postępuje bezboleśnie i bez specyficznych objawów klinicznych. Jej konsekwencją są niskoenergetyczne złamania, powodowane lekkim urazem lub przewróceniem się, a nawet w następstwie kichnięcia, kaszlu czy też bez wyraźnej przyczyny. Złamanie osteoporotyczne jest bardzo często pierwszym zauważonym objawem choroby.

Diagnozowanie osteoporozy pozostaje na bardzo niskim poziomie. Ocenia się, że ponad 80 proc. pacjentów po chirurgicznym zaopatrzeniu złamania nie ma rozpoznanej i właściwie leczonej osteoporozy. Brakuje systemowo prowadzonej oceny ryzyka złamań przed ich wystąpieniem. Tylko ok. 10 proc. kobiet chorych na osteoporozę w Polsce ma wprowadzone leczenie zapobiegające złamaniom.  

Data:
Kategoria: Pacjent

redakcja

redakcja - https://www.mzdrowie.pl/blog/redakcja

Wspólne konto współpracowników portalu mZdrowie.pl

Komentarze 0 skomentuj »
Musisz być zalogowany, aby publikować komentarze.

Prawo

 • Avatar kjakubiak

  Szpitale i przychodnie nie potrafią liczyć kosztów leczenia

  AOTMiT przygotowała propozycję nowego standardu liczenia kosztów w podmiotach leczniczych. Zdecydowana większość szpitali i przychodni nie wie, ile kosztuje leczenie konkretnego pacjenta ani nie zna kosztów JGP. Nie posiada bowiem zintegrowanych systemów, nie stosuje jednolitych zasad rachunku kosztów, nadal w wielu przypadkach króluje w nich ręczne liczenie za pomocą arkuszy Excel.

Leki

 • Avatar kjakubiak

  Negocjacje cenowe blokują refundację nowych leków na cukrzycę

  W Ministerstwie Zdrowia rozpatrywane są wnioski o objęcie nowych dotychczas nierefundowanych leków stosowanych w leczeniu cukrzycy, takich jak empagliflozyna, kanagliflozyna, dapagliflozyna i semaglutyd. Pozytywne rekomendacje AOTMiT, przeważnie warunkowe, nie doprowadziły do objęcia ich refundacją z powodów finansowych. Komisja Ekonomiczna odrzuciła dotychczas w ostatnich dwóch latach wszystkie propozycje finansowe producentów, oczekując, aby zaproponowali korzystniejsze ceny swoich leków.

Medycyna

 • Avatar mgondek

  Zbadają przyczyny męskiej niepłodności

  Wspólne badania naukowe, dotyczące leczenia niepłodności, zakłada porozumienie podpisane między opolskim Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii a Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu.

Trendy

 • Avatar mgondek

  RPP proponuje wprowadzenie do szkół przedmiotu "Wiedza o zdrowiu"

  Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Chmielowiec, wystąpił do ministra zdrowia i ministra edukacji z prośbą o rozważenie wprowadzenia przedmiotu „Wiedza o zdrowiu” do szkolnego programu nauczania. Zarówno w ocenie Rzecznika Praw Pacjenta, jak i Najwyższej Izby Kontroli istotnym elementem strategii ochrony zdrowia powinien być rozwój edukacji kształtującej świadomość osobistej odpowiedzialności obywateli za swoje zdrowie.

Pacjent

 • Avatar mgondek

  RPP: najwięcej uchybień na SOR-ach i w poradniach

  Analiza rozstrzygnięć w ramach prowadzonych przez Rzecznika Praw Pacjenta postępowań wyjaśniających wskazuje, że najczęściej podnoszonymi przez wnioskodawców były naruszenie praw pacjenta do świadczeń zdrowotnych, dokumentacji medycznej, informacji oraz poszanowania intymności i godności. Dotyczyło to głównie lecznictwa szpitalnego oraz świadczeń udzielanych w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

Kadry

Dziękujemy za wizytę.

Cieszymy się, że odwiedziłeś naszą stronę. Polub nas na Facebooku lub obserwuj na Twitterze.