Autorzy więcej

Nowa lista leków podstawowych WHO

World Health Organization opublikowała nową listę leków podstawowych i nowy wykaz diagnostyki podstawowej, dodając m.in. nowe terapie onkologiczne i leki biologiczne stosowane w leczeniu stanów zapalnych.

Nowa lista leków podstawowych WHO
Tedros Adhanom Ghebreyesus
źródło: YouTube WHO

Pięć terapii przeciwnowotworowych na nowej liście WHO

Zaktualizowane listy WHO tzw. essential drugs koncentrują się na nowotworach. Pięć terapii przeciwnowotworowych WHO dodanych do nowej listy leków jest uważanych za najlepsze pod względem wskaźników przeżycia w leczeniu czerniaka, raka płuc, krwi i nowotworów prostaty.

Kolejne nowe pozycje na liście leków podstawowych to m.in.:

 • Nowe doustne leki przeciwzakrzepowe zapobiegające udarowi jako alternatywę dla warfaryny w migotaniu przedsionków i leczeniu zakrzepicy żył głębokich;
 • Leki biologiczne i leki biopodobne stosowane w leczeniu przewlekłych stanów zapalnych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów i choroby zapalne jelit;
 • Termostabilna karbetocyna w zapobieganiu krwotokom poporodowym;

Nowe testy wykrywające guzy lite na liście diagnostycznej

WHO dodała również 12 testów do listy diagnostycznej, których stosowanie pozwala zwiększyć wykrywalność szerokiego zakresu guzów litych (takich jak rak jelita grubego, wątroby, szyjki macicy, prostaty, piersi i komórek zarodkowych) oraz białaczki i chłoniaków. W celu wsparcia odpowiedniej diagnostyki onkologicznej dodano nową sekcję obejmującą anatomiczne badanie patologii. Według ekspertów WHO usługa ta musi być dostępna w specjalistycznych laboratoriach.

W zakresie chorób zakaźnych nowa lista koncentruje się na dodatkowych chorobach zakaźnych powszechnych w krajach o niskich i średnich dochodach (m.in. cholera) oraz chorobach zaniedbanych, takich jak leiszmanioza, schistosomatoza, denga i zika.

Data:
Kategoria: Leki
Komentarze 0 skomentuj »
Musisz być zalogowany, aby publikować komentarze.

Prawo

 • Avatar mgondek

  PharmaNET: za dużo uprawnień w ręce samorządu aptekarskiego

  ZPA PharmaNET pozytywnie odnosi się do głównego celu projektu ustawy o zawodzie farmaceuty, jakim jest kompleksowe uregulowanie zasad wykonywania zawodu farmaceuty w Polsce, jednak wskazuje, że projekt w wielu miejscach wymaga doprecyzowania - zwłaszcza w punktach zwiększających uprawnienia samorządu aptekarskiego.

Leki

Medycyna

Trendy

 • Avatar kjakubiak

  Andrzej Matyja: gdybym był ministrem zdrowia...

  Najważniejsze jest zdecydowane przyspieszenie zwiększenia nakładów, a dofinansowanie można zapewnić przez stopniowy wzrost składki zdrowotnej. Następnie jasne określenie roli lekarza POZ i jego pozycji w systemie. Kolejna sprawa - to lepsze wykorzystywanie zasobów informatycznych i informacyjnych, które posiada Narodowy Fundusz Zdrowia. Lekarz nie jest urzędnikiem, trzeba odbiurokratyzować jego pracę i pozwolić mu leczyć. Trzeba też zająć się prawdziwą edukacją zdrowotną i zwiększyć świadomość społeczną na temat zdrowia, m.in. wprowadzając ustawę o prawach i obowiązkach pacjenta.

Pacjent

 • Avatar kjakubiak

  Opieka transgraniczna nie działa wystarczająco dobrze

  Pacjenci w Unii Europejskiej wciąż napotykają trudności w korzystaniu z rozwiązań przewidzianych w unijnej dyrektywie w sprawie transgranicznej opieki zdrowotnej – stwierdzono w nowym sprawozdaniu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. Aby osiągnąć ambitne cele w dziedzinie transgranicznej opieki zdrowotnej w UE, konieczne jest usprawnienie zarządzania.

Kadry

Dziękujemy za wizytę.

Cieszymy się, że odwiedziłeś naszą stronę. Polub nas na Facebooku lub obserwuj na Twitterze.