Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wystąpił do wiceministra Macieja Miłkowskiego w sprawie planowanych zmian zasad finansowania wyrobów medycznych dla pacjentów stomijnych. Wspiera ich uwagi do projektu zmian rozporządzenia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie.
Rzecznik praw obywatelskich napisał do resortu zdrowia, że dostał sygnały o niekorzystnych dla tej grupy pacjentów rozwiązaniach w projekcie rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie – “Organizacje tych pacjentów wskazują, że dotychczas obowiązujące limity kwotowe refundacji oprzyrządowania stomijnego nie były podwyższane od 2003 r. Zmiana rozporządzenia w obecnym brzmieniu nie tylko nie doprowadzi do poprawy dostępności wyrobów medycznych, ale może spowodować jej ograniczenie”.
Rzecznik wyjaśnił, że kwestionowane są przede wszystkim rozwiązania ograniczające zakres zaopatrzenia w środki pielęgnacyjne oraz dotyczące systemu dopłat także wobec pacjentów szczególnych, jak osoby z niepełnosprawnościami. Przypomniał, że organizacje pacjentów stomijnych przekazały już szczegółowe uwagi w tej sprawie resortowi w ramach procesu legislacyjnego i wyraził nadzieję, że znajdą odpowiednie odzwierciedlenie w ostatecznym brzmieniu procedowanego rozporządzenia – “Tego wymaga moim zdaniem realizacja konstytucyjnego obowiązku poszanowania i ochrony godności człowieka przez władze publiczne”.
Pacjenci ze stomią protestują w związku ze zmianami, jakie mają być wprowadzone do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Alarmują, że proponowana forma refundacji wyrobów stomijnych jest dla nich bardzo niekorzystna. Zdaniem organizacji reprezentujących pacjentów ze stomią, projekt m.in. znosi limit kwotowy dofinansowania, wprowadza za to dopłatę przez osoby dorosłe do odbieranego sprzętu stomijnego w wysokości 10 proc. za worki i płytki oraz 20 proc. za środki do pielęgnacji, ogranicza dostęp do środków pielęgnacyjnych, bez których prawidłowe zaopatrzenie stomii jest niemożliwe, zakłada dopłatę do sprzętu również dla stomików z orzeczeniami o niepełnosprawności, a także zakłada ceny niemające odzwierciedlenia na rynku, co oznacza znaczne podwyższenie dopłaty pacjentów.
Konsultacje publiczne nowelizacji rozporządzenia resortu zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie wydłużono do 8 sierpnia. Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski tłumaczył w Sejmie, że projekt rozporządzenia jest jeszcze w fazie konsultacji, a ministerstwo będzie uwzględniać ewentualne uwagi. Dodał, że po zmianach proponowanych przez rozporządzenie, np. refundacja kosztowałaby NFZ od 7 do 20 procent więcej – “W związku z tym uważamy, że te zmiany są korzystne dla pacjentów”.