Mamy wreszcie podpisany przez Prezydenta RP – Andrzeja Dudę, ważny dokument dla pacjentów, który kierunkowo zawiera od dawna sygnalizowane postulaty przez środowiska organizacji pacjenckich.
Naszym celem było wprowadzenie skoordynowanej opieki nad pacjentem na wszystkich etapach – od profilaktyki, diagnostykę, leczenie, aż po rehabilitacje czy leczenia paliatywne. Do tej pory zwracano uwagę na tę część diagnostyczną i tzw. „naprawczą”. Mało kto natomiast interesował się tym, co się dzieje z pacjentem przed i po leczeniu. Strategia zawiera opis działań na wszystkich tych etapach. Kilka lat temu pacjenci zrzeszeni pod auspicjami Obywatelskiego Porozumienia na Rzecz Onkologii stworzyli Pacjencką Strategie dla Onkologii. Z tego dokumentu udało się wdrożyć wszystkie założenia zawarte obecnie w pakiecie onkologicznym, który był jej znaczącą częścią. Niestety pozostałych postulatów nie udało się implementować. Pod tym linkiem znajduje się informacja, o której pisze powyżej: http://wygrajmyzdrowie.pl/porozumienie-dla-onkologii,54
Strategia powinna być mapą drogową, które pokaże dokąd ma zmierzać polska onkologia. Powinna zawierać kluczowe elementy co możemy zrobić, żeby zwiększyć przeżywalność, bo zachorowalności raczej nie uda się zmniejszyć. Strategia powinna zawierać realne cele, które jesteśmy wstanie osiągnąć w perspektywie kilku lat i być aktualizowana i ewaluowana, z uwagi na zmieniające się uwarunkowania demograficzne, ale także efekty.
Na poprawę wyników leczenia może wpłynąć tylko jawność wyników leczenia przez ośrodki, które wykonują procedury onkologiczne. Wprowadzenie wskaźników jednolitych dla wszystkich jest wstanie wykazać, które ośrodki leczą dobrze, a które nie lub nie wykonują świadczeń w sposób kompleksowy, tylko wybiórczy. Umieszczenie wysoko specjalistycznych procedur w tym przede wszystkich chirurgii w ośrodkach referencyjnych, gdzie będą znajdować się tzw. „unity” narządowe, może poprawić sytuację w leczeniu i przełożyć na przeżywalność. Natomiast inne procedury takie jak radio czy chemioterapia mogą być realizowane w innych ośrodkach, bliżej pacjenta. Do tego potrzebna jest Strategia i wprowadzenie Krajowej Sieci Onkologicznej.
/ mzdrowie