Z okazji Światowego Dni Schizofrenii opublikowano polska wersję przewodnika dla rodzin osób żyjących ze schizofrenią “Otwarcie o schizofrenii”. Autorami są węgierscy eksperci Peter Falkai, János Kálmán, Fides Sophia Heimkes i Zoltán Sárkány, a tłumaczenie i polskie wydanie sfinansowała firma Gedeon Richter.
Schizofrenia jest zaburzeniem psychicznym, którego bezpośrednia przyczyna wciąż pozostaje nieznana. To przewlekłe i ciężkie zaburzenie wpływa na myślenie, percepcję, emocje i zachowanie człowieka. Schizofrenia uchodzi za jedno z najbardziej niezrozumianych społecznie schorzeń psychicznych. Ponieważ objawy schizofrenii są różnorodne i wielowymiarowe, choroba jest jednym z najbardziej złożonych i niezrozumianych społecznie schorzeń psychicznych. Pod wpływem schizofrenii pacjent może cierpieć na zaburzenia procesów myślowych, percepcji, odczuwania i wyrażania emocji. Jego zachowanie może wydawać się innym nielogiczne i niezrozumiałe. Te czynniki istotnie wpływają na jakość życia zarówno osoby chorej, jak i jej bliskich. Poradnik „Otwarcie o schizofrenii” postał z myślą o wspieraniu pacjentów oraz ich bliskich w codziennym funkcjonowaniu z chorobą.
Szacowana liczba osób chorych na schizofrenię w Polsce wynosi co najmniej 250 tysięcy. Rocznie diagnozuje się w Polsce około 16 tysięcy nowych przypadków zachorowań. Zapadalność na schizofrenię wynosi około 15 osób na 100 tysięcy. Schizofrenia jest chorobą ludzi młodych, ponad połowa zachorowań rozpoczyna się w wieku poniżej 30 lat. Około 10 proc. zachorowań – to osoby niepełnoletnie. U mężczyzn pierwsze objawy zwykle pojawiają się w wieku około 15-25 lat, zaś u kobiet zazwyczaj ma to miejsce później, około 35-45 roku życia. Schizofrenia występuje u obu płci, chociaż częściej u mężczyzn. Pierwsze objawy schizofrenii mogą być zauważalne dopiero w wieku nastoletnim lub dorosłym, ale w rzeczywistości choroba zaczyna się rozwijać znacznie wcześniej.
Na całym świecie schizofrenia dotyka około 25 milionów osób. Ludzie ze schizofrenią żyją średnio 15-20 lat krócej. Szybkie rozpoznanie choroby i postawienie trafnej diagnozy stanowi duże wyzwanie medyczne i systemowe. Szczególnie wiele fałszywie dodatnich lub fałszywie ujemnych diagnoz spotyka się wśród młodzieży. Objawy schizofrenii można zazwyczaj skutecznie kontrolować poprzez odpowiednio dobrane leczenie farmakologiczne połączone z różnymi formami terapii zajęciowej, opieki i wsparcia. Farmakoterapia pomaga złagodzić utrzymujące się objawy choroby – w tym pozytywne i negatywne jednocześnie. Objawy kliniczne są różnorodne:
- objawy pozytywne (takie jak halucynacje i urojenia),
- objawy negatywne (związane ze słabą ekspresją i obniżoną motywacją),
- zaburzenia funkcji poznawczych (trudności w organizowaniu myśli i tworzeniu planów).